"Samsat" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
samsat tanıtımı ile ilgili sitesi eklendi
k (88.252.128.231 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, 94.224.68.68 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(samsat tanıtımı ile ilgili sitesi eklendi)
Kuruluş tarihi çok eskilere dayanan Samsat’a Sümerler zamanında “Semizata” dendiği rivayet edilmektedir. Mısırlıların ise yine Samsat’a “Şamşuata”(?) veya “Şemşiata”(?) dediği rivayet edilmektedir. Ancak kentin adını Kommagene krallarından I. Antiochos Epiphanes’in dedesi olan Kral Samos’tan almış olduğu düşünülmektedir. Bu ismin manasının ne olduğu bilinmemekle birlikte antik çağlardan itibaren Samsat ismi muhtemelen Kral Samos’tan dolayı “Samasota”, “Samusat”, “Şimsat” “Simisat” adıyla adlandırılmıştır. Samsat adının Süryanice ve İbranice isminin “Simsat” (Şimsat) olduğu ve bu ismin “Güneş” “Güneş Diyarı” manalarına geldiği söylenmekle birlikte bunun yanlış olduğu kanati vardır. Çünkü ortaçağın ilk dönemlerinde [[4. yüzyıl]]ın başlarında Ermeniler Hıristiyanlığı kabul etmeden önce ateşperest idiler. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde bu eski dinlerini muhafaza etmiş olan Ermenilere “Arevebaşt” (''yani güneşe tapınan'') veya “Arevorti” (''güneşin oğlu'') deniliyordu. Bunların [[14. yüzyıl]]a kadar yoğun olarak yaşadıkları en önemli merkez Samsat’tı. Bu yüzden "Güneş Diyarı" değil de güneşe tapanların memleketi olarak bilinmelidir. İslam fetihleriyle birlikte “Samosata” ismi Arap şivesine uydurularak artık “Sümeysat” olarak adlandırılacaktır. Osmanlıların son dönemlerinden itibaren günümüze kadar olan dönemde ise “Sümeysat” adı değişerek günümüzdeki kullanılan “Samsat” halini almıştır<ref>Murat Gökhan Dalyan, "Başlangıcından 1570 yılına Kadar Adıyaman Tarihi", Reform Matbaası Ankara 2007, s.2</ref>.
 
Sümerler zamanında SEMİATA adı Verilen SAMSAT’ın[[www.samsatnet.com|SAMSAT]]’ın [[Demir çağı]]nda [[Hitit krallığı]]nın merkezi olduğu tahmin edilmektedir. Bölge [[MÖ 708]]'de 11. Sargon tarafından zapt edilerek Asur’a bağlı bir eyalet durumuna gelir. [[MÖ 605]] yılında Babillilerin eline geçer. Daha sonra sırasıyla [[Medler]]in, [[Persler]]in ([[MÖ 533]]), [[Makedonya krallığı]]nın ([[MÖ 333]])'de Selevkosların hakimiyeti altına girer.
 
Samsat [[MÖ 609]]'da [[Kommagene Krallığı]]'nın merkezi olur. Kommagene kralları [[Antiochos]] sanıyla anılır. 150 yıllık bu süre içinde 4 kral tahta geçmiştir. Bunlardan Kral Antichos III'ün Romalılara yenilgisi üerine Kommagene Devletinin egemeliği sona erdi. MS 72 yılında bir Roma eyaleti haline getirilen Samsat, bir ilim merkezi haline geldi. Ülü bilgin [[Lukianus]] bu dönemde Samsat’ta doğar. Bu arada Samsat birkaç kez Perslerle Romalılar arasında el değiştirir. [[271|MS 271]]'de tekrar Romalıların eline geçer. Bu dönemde nüfusu 50.000’i geçer.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü