Perttu Kivilaakso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Perttu Kivilaakso
Genel bilgiler
Doğum adı Perttu Päivö Kullervo Kivilaakso
Doğum 11 Mayıs 1978
Başladığı yer Finlandiya Finlandiya
Tarzlar Symphonic Metal, Cello rock ,
Meslekler Müzisyen
Çalgılar Viyolonsel
Etkin yıllar 1995-1999-Günümüz
Müzik şirketi Jive/Sony
Resmî site www.apocalyptica.com
Önemli çalgılar
Çello

Perttu Päivö Kullervo Kivilaakso (d. 11 Mayıs 1978) Apocalyptica grubunun çellisti.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çello çalmaya 5 yaşında başladı. Apocalypticanin grubuna grubun dördüncü stüdyo albümü olan Cult'ta katıldı Perttu Apocalyptica'nın düzene girdiği 1995'te grupta çaldı fakat grup profesyolnel kariyerine başladığında o derslerine yoğunlaşmıştı. 1999'un sonunda geri döndü ve Antero Manninen'in klasik orkestrada çalmasından dolayı oluşan boşlukta tabiri caizse yerine geçti.

Perttu Kivilaakso,2003 yılında konserde

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Perttu klasik çellist hayatı boyunca birçok ödül kazandı. Dünyaca ünlü ikinci Uluslararası Paulo Cello Competition'a (Türkçesi Paulo Çello Yarışması) 1996 yılında ve 18 yaşında katıldığında 3. oldu. Kısa bir süre sonra ömrü boyunca Helsinki Philharmonic Orchestra'da (Türkçesi Helsinki Filarmonik Orkestra) bir koltuk sahibi oldu. Babası Juhani aynı zamanda bir çellisti. Apocalyptica ile tur sırasında belirsiz bir şekilde ayrıldı fakat 2007'de Helsinki Philharmonic Orchestra'dan ayrılma kararı aldı ve Apocalyptica'ya yoğunlaşarak Apocalyptica ile uluslararası başarı elde etti.

Perttu aynı zamanda tek başına bir video oyuna beste yaptı: Max Payne 2: The Fall of Max Payne az belgesel filmleri ve Apocalyptica için birçok özgün kompozisyonlar yaptı; "Conclusion," "Betrayal/Forgiveness" ve "Farewell." Perttu Kivilaakso kısa bir süre evlilik yaşamış ardından boşanmıştır.

Perttu'nun favori kompozitörü İtalyan Giuseppe Verdi ve favori operası Il Trovatore.