Eicca Toppinen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eicca Toppinen
Genel bilgiler
Doğum adıEino Matti Toppinen
Doğum5 Ağustos 1975
Başladığı yerFinlandiya Finlandiya
TarzlarSymphonic Metal, Çello rock ,
MesleklerMüzisyen
ÇalgılarViyolonsel
Etkin yıllar1993-Günümüz
Müzik şirketiJive/Sony
Resmî sitehttp://www.apocalyptica.com/
IMDb Sayfası [1]
Önemli çalgılar

Eicca Toppinen veya Eino Matti Toppinen veya Eino Toppinen 5 Ağustos 1975 Apocalyptica grubunun çellisti, şarkı yazarı, prodüktör, aranjör ve hobi olarak baterist.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Vantaa'nın doğusunda Hakunila da büyümüştür. Beş kardeşten ikinci en büyük kardeştir. Dokuz yaşında çello çalmaya başlamıştır. Bateri çalmaya da aynı yaşlarda başlamıştır. Küçükken kendisine "Eicca" demesinin sebebi kız kardeşi Aino Toppinen ile isim karışmasını önlemek amaçlıdır.

Sibelius Akademisi'nde Paavo Lötjönen, Antero Manninen ve Max Lilja ile tanışmıştır. Sibelius'a başladığında evi Helsinki'ye çok yakın olduğundan dolayı bir öğrenci geçim parası alamamıştır. Başlangıçta bu moralini bozmuş, ebeveynlerinden ayrı bir eve taşınmak istemiştir ama çalışamadığından dolayı anca 21 yaşında ayrılabilmiştir. Diplomadan sonra birkaç orkestrada çalmış: Radyo Senfoni Orkestrası ve Avanti bunlardan birkaçıdır.

Apocalyptica Southside Festival 2006,Perttu Kivilaakso ile

Apocalyptica[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç Vivo Christian Orchestra üyeleri Metallica'nın Ride the Lightning albümünden 3 şarkı çalmışlardır. İki yıl sonra Helsinki Teatro Heavy Metal Club da performanslarını sergiledikten bir hafta sonra Kari Hynninen Eicca ile ilk albüm kayıtlarıyla ilgilenmek için temasta bulunmuştur. İlk Albüm

  • Plays Metallica By Four Cellos. (Anlamı: Dört Çello ile Metallica çalmak)

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eicca 1997'de Fin oyuncu Kirsi Ylijoki ile evlenmiştir. Geniş bir kırsal bölge olan Sipoo da yaşamaktadırlar. İki çocukları vardır. Eelis (1999), Ilmari (2002). Ayrıca eşinin vokalistliğini üstlendiği ve kendisinin baterist olarak çaldığı Cherry & the Vipers grubundadır.

Apocalyptica için şarkılar yazmaya başladıktan sonra Eicca farklı projeler için de şarkı yazmaya başlamıştır.

2007 de Eicca bir Fin filmi olan "Musta Jää" (Black Ice,Türkçesi: Siyah Buz) için soundtrack hazırladı. Bundan dolayı 3 Aralık 2008' de Jussi ödülünü kazandı. Aynı zamanda bir filmin ana temasını yazdı, Hanna Pakarinen tarafından seslendirildi.

Aralık 2007'de Finlandiya Bağımsızlık gününe davet edilmiştir. Eşi Kirsi Ylijoki ile katılmış ve birçok röportajlar yapılmıştır. Bundan dolayı ne yazık ki Strasbourg, Fransa konserine katılamamıştır. İlk defa grupta o olmadan bir gösteri yapılmıştır. En büyük başarısının Apocalyptica olduğunu söyler.