Çamlıköy, Kıbrıs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.45, 13 Kasım 2014 tarihli sürüm (MuckAREion tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Sabri76 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çamlıköy
Köy
Cyprus konumunda Çamlıköy
Çamlıköy
Çamlıköy
Çamlıköy'ün Kıbrıs'taki konumu
Ülke Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti (de jure)
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti KKTC (de facto)
Kaza / İlçe Lefkoşa / Lefkoşa
Nüfus
 (2006)
 • Toplam 255
Zaman dilimi UTC+2 (DAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+3 (DAYZD)

Çamlıköy, (Yunanca:Καλό Χωριό) de jure olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Bölgesi'nde, de facto olarak ise Kuzey Kıbrıs'ın Güzelyurt İlçesi'nde bulunan bir köydür. 2006 yılı itibarı ile toplam nüfusu 255'tir.[1] Köy, Trodos Dağları'nın kuzey eteklerinde, Lefke kasabasının 2 kilometre doğusunda yer almaktadır.

Tarihçe

Kıbrıs'taki Venedikliler döneminde, Gemikonağı Limanı'nın beş kilometre güneydoğusunda Karkot ile Karşıyaka Dereleri arasındaki çiftlik, 1570'li yıllarda adanın Osmanlı Devleti idaresine geçmesiyle Anadolu'dan göçen Türklerin kurduğu bir yerleşim birimine dönüştürülmüştür.

1905 yılında Mağusa ile Lefkoşa arasında kurulan tren hattının Lefke'ye kadar uzatılmasına karar veren dönemin İngiliz sömürge İdaresi, 1914 yılında Çamlıköy'ün bir kilometre güneyinde, "Lefke (Çamlıköy) Tren İstasyonu"nu inşa etti. Takip eden yıllarda tren istasyonun çevresine çeşitli işyerleri kuruldu. Bölge daha sonraları, özellikle de II. Dünya Savaşı sonlarında Yunanistan'dan getirilen Yunan göçmenlerle Rumların yerleşim alanına dönüştürüldü. Çamlıköy'ün bu yeni mahallesini Türkler "İstasyon", Rumlar ise Lefke'nin iyi köyü anlamına gelen "Kalohorio Lefkas" olarak adlandırırlar.

Kaynakça