Çıkrık, Afyonkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çıkrık
Afyonkarahisar'ın Türkiye'deki konumu
Afyonkarahisar'ın Türkiye'deki konumu
Ülke Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı Recep Küçükkayar (Ak Parti)
Nüfus
 (2019)
 • Toplam 2,424
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03000

Çıkrık, Afyonkarahisar ilinin merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasabayla ilgili mevcut ilk yazılı bilgiler 19. yüzyıl başlarına aittir. Bu dönemlerden itibaren Karahisar (Afyonkarahisar) sancak merkezinin, Cumhuriyet döneminde de Afyon ilinin merkez ilçesine bağlı bir köy olan yerleşim, 1999'da belde olmuştur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir merkezine 14 km uzaklıktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkın geçim kaynağı modern tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genellikle arpa, buğday, şeker pancarı, haşhaş, kavun, karpuz, silaj, kornişon (turşuluk salatalık) en önemli ve en çok üretilen ürünlerdir.

Kasabada 2 adet ilköğretim okulu 2 tanede cami mevcuttur. Kasaba futbol takımı 1. amatör ligde spor faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca kasaba civar kasabalara göre daha gelişmiştir Etraf köyler birçok ihtiyacını buradan karşılamaktadır. Kasabalı dayanışmayı arttırmak için ÇIKRIK KASABASI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ kurmuştur.

Destek derneği olarak Avrupa da yaşayan vatandaşlardan 6.12.2003'te "Almanya'daki Çıkrıklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" (Kultur und Untersützungsverein der in Rüsselsheim und Deutschland lebenden Türken e.V.) Almanya'da kayıtlı bir dernek olarak kurulmuştur. 2003'ten bugüne Cikrik-Belediyesi ve vatandaşlarına çeşitli faaliyetler ve projeler gerçekleştirmektedirler.