Çıkrık, Afyonkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çıkrık
Afyonkarahisar'ın Türkiye'deki konumu
Afyonkarahisar'ın Türkiye'deki konumu
Ülke Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İdare
 • Belediye başkanı Lokman Çetinaktı (MHP)
Nüfus
 (2015)
 • Toplam 2,360
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu 03
Posta kodu 03000
Resmî site
[1]

Çıkrık, Afyonkarahisar ilinin merkez ilçesine bağlı bir beldedir.

1999 belediye olmuştur. Halkın geçim kaynağı modern tarım, hayvancılık vb. Toprağa dayalı bir geçim türüdür. Şehir merkezine 14 km (15 dk uzaklıkta) olup 07-24 saatleri arasında her saat ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Kasabada 2 adet ilköğretim okulu 2 tanede cami mevcuttur. Kasaba futbol takımı 1. amatör ligde spor faaliyetlerinde bulunmaktadır. Ayrıca kasaba civar kasabalara göre daha gelişmiştir Etraf köyler birçok ihtiyacını buradan karşılamaktadır. Kasabalı dayanışmayı arttırmak için ÇIKRIK KASABASI YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ kurmuştur.

Destek derneği olarak Avrupa da yaşayan vatandaşlardan 6.12.2003'te "Almanya'daki Çıkrıklılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" (Kultur und Untersützungsverein der in Rüsselsheim und Deutschland lebenden Türken e.V.) Almanya'da kayıtlı bir dernek olarak kurulmuştur. 2003'ten bugüne Cikrik-Belediyesi ve vatandaşlarına çeşitli faaliyetler ve projeler gerçekleştirmektedirler. 2013 itibaren yönetim kurulu üyeleri: Rafet Bakiskan (yönetim kurulu başkanı), Himmet Uysal, Mehmet Düzgün, Mevlüt Öztemür, Ahmed Hira Dana ve Ercan Düzgün.

Cikrik Kasaba halkı calışkan olup yazları tüm kasaba kendi işiyle uğraşmaktadır ve mahsulunu satıp geçimini sağlamaktadır. Kasabada genellikle arpa, buğday, şeker pancarı, haşhaş, kavun, karpuz, silaj, kornişon (turşuluk salatalık) en önemli ve en çok üretilen ürünlerdir.

Dünya tarafından çok beğenilen kornişonu (turşuluk salatalığı) aşırı talep görmekte ve yazların ticareti yapılmaktadır. Çeşitli şehirlerden insanlar sırf kornişon için buraya gelmekte ve çok miktarda satın alıp memleketlerinde bunu satarak geçimini sağlamaktadır. PTT şubesi vardır. Belediyeliktir. Kasabalı vatandaşların bir kaçı organize sanayi de gece bekçiliği yapmakta olup, gençlerine de iş imkanı bulmaktadırlar. Belediye binası yeni yapılmış olup Fen çevre belediye ve ilçe belediyelerine göre görkemli bir binadır.