Gözsüzlü, Afyonkarahisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gözsüzlü
—  Köy  —
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar
Ülke Türkiye Türkiye
İl Afyonkarahisar
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 150
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0272
İl plaka kodu
Posta kodu 03000
İnternet sitesi: [2]

Gözsüzlü, Afyonkarahisar ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma döneminden beri yerleşke halinde bulunan köyün adı, daha önceleri yoğun sazlıklardan ötürü, çevrenin yürüyen bir kişi tarafından rahatlıkla görülememesinden dolayı "göz gözü görmeyen" manasında Gözsüzlü adını almıştır. Bu bölgede yer yer höyük adı verilen tepe şeklinde mezarlara da rastlanmaktadır. Ayrıca halen yer yer çiftçilerin ekim işlemleri sırasında tarihî sütun vb. kalıntılar bulunduğu bilinmektedir. Mezranın köy haline gelmesi, yaklaşık olarak 1950'li yıllara rastlamaktadır. Daha önce çiftlik büyüklüğünde bir yer olan mezra, Yörük ve Türk ailelerinin yerleşmesi neticesince köy haline gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusunun geneli itibarıyla (70%) Yörük adetleri hüküm sürmektedir. Kentleşmenin getirdiği yeni teknoloji henüz tam anlamıyla köy yaşantısına aksetmemiştir. Köyün büyük bölümü akrabalardan oluştuğu için içe dönük bir yapısı vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Afyonkarahisar merkezine 28 Km., Çay ilçesine 12 Km. uzaklıktadır. Köy, daha ziyade tepe yamacına kurulu olduğundan tarıma yönelik arazizisinin yüzde 55'lik oranı yamaçlarda, diğer kalan yüzde 45'lik kısmı ise düz arazidedir. Köyün ön tarafı (Bolvadin tarafı) tamamen Bolvadin ilçesine kadar düzlük ovadır.

Köyün giriş kısmı Bolvadin ilçesine, arka kısmı Şuhut ilçesine bakmakta; sol kısmında Çay ilçesinin cephesi bulunmakta, sağ kısmında ise Afyonkarahisar bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 150
1997 147

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ön tarafı (Bolvadin tarafı) düzlük ova olması sebebiyle büyük çaplı iki büyükbaş hayvan çiftliği bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi AVŞAR hayvan çiftliği, diğeri ise KOREL hayvan çiftliğidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okul bınası vardır ama kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi Avrupa Birliği Uyum Yasası gereğince yapılandırılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]