Yardımcı Harry Potter karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Aşağıdaki liste J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter serisinin yardımcı karakterleri listesidir.

Dursley'ler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dursley ailesi Harry Potter'ın yaşayan son akrabalarıdır. Harry bebekken Harry'nin güvenliğini sağlamak amacıyla, Albus Dumbledore Dursley'lere teslim etmiştir.Dursley'ler Number 4, Privet Drive, Little Whinging in Surrey, England da oturuyor. Tüm Muggle - ve genel olarak olağan dışı bir şey - dünyası gibi sihir ve büyüye sıcak bakmıyorlar.

"Dursley" adı Rowling'in doğduğu yerin yakınında, küçük bir kasaba Gloucestershire'den esinlenmiştir dursleyler sihirden nefret ederler bu yüzdende harry potterı evlerinde isemezler

Dudley Dursley[değiştir | kaynağı değiştir]

Tombul ve kısa boyludur. Halası Marge Dursley tarafından pek sevilmektedir. Arkadaşı Piers tarafından "Koca D" olarak adlandırılmıştır. Ailesi içinde Harry'nin gereksiz olmadığını düşünen tek kişi odur.

Mızmız Myrtle[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwartsda kendi tuvaletinde yaşayan Mızmız Myrtle okuldaki öğrenciler tarafından sevilmez ve genellikle kendisine sürekli kitap atıldığından bahseder. Hogwarts'da öğrenciyken Tom Riddle tarafından açılan efsanevi Sırlar Odası'ndaki Basiliski'in gözlerine bakmasıyla ölmüştür. Ravenclaw öğrencisidir.

Cedric Diggory[değiştir | kaynağı değiştir]

Üç Büyücü Şampiyonası'nda Peter Pettigrew tarafından öldürülen kişidir.Çok cesurdur.Harry'nin arkadaşıdır.Cho Chang'a aşıktır. Hufflepufflıdır.Hufflepuff Quidditch takımında Arayıcı rolünde oynamıştır.

Viktor Krum[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde oynamış Igor Karkaroff'un müdürlüğünü yapan Durmstrang Enstitüsü'nde okur. Labirentte Cedric Diggory'yi öldürmeye çalışmıştır (Barty Crouch Jr.un İmperius Laneti altında, sebebi ise kupaya ilk Harry'nin dokukanarak Voldemort'un yanına gitmesini sağlamaktır - Kupa bir anahtardır-) ama Cedric Diggory onu engellemiştir.

Rita Skeeter[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarışın ve 41 yaşındadır. Gelecek Postası'nda yazı yazmaktadır. Kayıtsız bir Animagus'tur. Bir böceğe dönüşebilir. Harry Potter ile ilk olarak süpürge dolabında röportaj yapmıştır