Ginny Weasley

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ginny Weasley
Harry Potter karakteri

Ginny Weasley rolünde Bonnie Wright
İlk görünüş Harry Potter ve Felsefe Taşı
Son görünüş Ölüm Yadigârları
Yaratan J. K. Rowling
Canlandıran Bonnie Wright
Bilgi
Takma ad(lar)ı Ginny
Diğer adları Ginevra Molly
Tür Safkan büyücü
Cinsiyet Kadın
Aile Molly Weasley (annesi)
Arthur Weasley (babası)
Ron Weasley (ağabeyi)
Fred Weasley (ağabeyi)
George Weasley (ağabeyi)
Percy Weasley (ağabeyi)
Bill Weasley (ağabeyi)
Charlie Weasley (ağabeyi)
Evlilik(ler) Harry Potter
Çocuklar Lily Luna Potter (kızı)
James Sirius Potter (oğlu)
Albus Severus Potter (oğlu)
Bina Gryffindor
Bağlılık Dumbledore'un Ordusu
Patronus At

Ginevra "Ginny" Molly Weasley (11 Ağustos 1981) [1], J. K. Rowling'in 7 kitaplık Harry Potter serisindeki kurgusal karakterlerden biri. Ron Weasley'in kız kardeşidir ve Harry Potter'a ilk beş kitapta platonik olarak aşıktır. Sonra Hermione'nin önerileriyle kendi gibi olabilmeyi başarmış, okulda popülerliği yakalamıştır. Altıncı kitapta da Harry Potter ona aşık olmuş ve çıkmaya başlamışlardır. Ayrıca 7. kitapta Harry ile Ginny öpüşürler, bunu gören Ron kızgınlıktan köpürür ve ona Voldemort tarafından kaçırılmasını istemediğini ve onunla öpüşüp ona umut verdiğini söyler ama Harry, Ron'a Ginny ile görüşmeyeceklerini söyledikten sonra sakinleşir. Ginny serinin kitaplarında uzun, alev gibi kızıl saçları olan, açık kahverengi gözlere sahip olarak tanımlanmıştır. (Filmlerde gözleri mavidir.)

Weasley ailesinin 7 çocuğunun en küçüğüdür. İlginç bir diğer ayrıntı ise Weasley ailesi'nde nesillerdir doğan ilk kız çocuk olmasıdır.(7. oğlun 7. çocuğu olarak) Ailesi safkan bir büyücü ailesidir. Fakat safkan, melez ya da muggle doğumlu olmayı önemsemezler.

İyi Quidditch oyuncuları çıkarmış bir aileden gelir ve kendisi de bir Quidditch oyuncusudur. Gryffindor Quidditch takımının, 95-96 sezonundaki ilk maçından sonraki Arayıcısıdır. 96-97 sezonunda ise Kovalayıcı olarak takımda yer almıştır. Kitapta söylediğine göre sayı yapmayı Arayıcılığa tercih etmektedir, fakat Snape Harry’yi cezaya bırakınca yine Arayıcı olarak oynamak zorunda kalmıştır. Bilindiği kadarı ile kendisine ait bir süpürgesi yoktur.[2]

Ginny kedileri sever, Crookshanks ile oldukça iyi anlaşır, kendisiyle oynaması için onu saklandığı yerden çıkmaya ikna edebilir. İyi bir rol yeteneğine sahiptir.[2] Ayrıca Arnold isminde pembe-mor bir pembe pofuduk'a sahiptir.

Öğrenci olarak büyük kardeşleri olan Fred, George ve Ron'dan daha iyidir.

Dumbledore'un Ordusu'nun üyelerinden biridir ve gruba adını vermiştir. Zacharias Smith’e Yarasa-Umacı laneti (Kişinin mukusunun yarasa şeklini alarak burnundan çıkmasını sağlar) yaparken Horace Slughorn tarafından görülünce onun favori öğrencilerinden oluşan Slug Kulübü'ne seçildi.

İsminin Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ginny, yaygın olarak Virginia isminin kısaltılmışı olarak kullanılır. Ancak tam adı Virginia Weasley değil, Ginevra Molly Weasleydir. Tam ismi kitaplarda hiç geçmemesine rağmen ismini J.K. Rowling kendisi açıklamıştır. Ginevra, Guinevere’in İtalyancadaki şekli, güzel olan (adil olan) anlamındadır. Molly ise annesi Molly Weasley'nin ismidir.

Serideki Rolü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hogwarts'a gittiğinde Gryffindor'a seçilir. Fakat bu ilk yılında Tom Marvoldo Riddle'ın (Lord Voldemort) güncesini bulur ve farkında olmadan onun isteklerini yerine getirmeye başlar: Sırlar Odası'nı açar, Basilisk'i serbest bırakır ve duvara kanlı yazıları yazar. Sonunda Riddle onu Sırlar Odası'na çağırır ve tekrar hayata dönmek için onun hayat enerjisini emmeye başlar. Ginny tam ölecekken Harry Potter tarafından kurtarılır.

Ginny Weasley, Harry Potter'a aşıktır. Fakat aşkına karşılık bulamayınca Michael Corner adlı bir çocukla,ardından Dean Thomas'la çıkmaya başlar.Harry Horace Slughorn adlı iksir hocasından Tom Riddle ile ilgili anısını almaya giderken, Ginny Dean Thomas ile kavga eder ve ayrılırlar. Bir süre sonra Harry ona aşık olur.Ağabeyi Ron'un da onayı ile Harry ile çıkmaya başlar.

19 yıl sonra Harry ile Ginny evlenirler. Üç çocukları olur. En büyük çocuklarının adını James Sirius, 2. çocuklarının adını Albus Severus, 3. çocuklarının adını Lily Luna koyarlar. Albus Severus Harry'e en çok benzeyenidir ve gözleri büyükannesi Lily Potter'dan miras kalmıştır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Harry Potter Karakterleri