Lyoko Kodu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Lyoko Kodu
Code Lyoko
Lyoko Kodu logosu.png
Lyoko Kodu logosu
Format Çizgi dizi
Tür Macera, Komedi
Yaratan Tania Palumbo
Thomas Romain
Oyuncular Sharon Mann
Matthew Géczy
Mirabelle Kirkland
Barbara Weber-Scaff
Paul Bandey
Jodi Forrest
David Gasman
Tema müziği bestecisi Franck Keller and Ygal Amar
Açılış müziği "A World Without Danger" by Noam Kaniel
Ülke  Fransa
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 95 (+2 özel bölüm: XANA Awakens) (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Gösterim süresi 26 dakika
Yayın bilgileri
Kanal France 3 ve Canal J
Yayın tarihi 3 Eylül 2003 – 10 Kasım 2007
Durumu Sona erdi.
Kronoloji
Sonra gelen Code Lyoko Evolution (2012)

Lyoko Kodu (Özgün adı: Code Lyoko), geleneksel animasyon ve CGI tarzında hazırlanan Fransız çizgi dizisi. İlk gösterimi 3 Eylül 2003'te France 3 kanalında gerçekleşmiştir. İlk sezonda Antefilms, ikinci ve üçüncü sezonda MoonScoop Group ve dörüdüncü sezonda ise Taffy Entertainment'ın yapımını üstlendiği dizi, France 3 ve Canal J işbirliği ile oluşturulmuştur. Dizi çeşitli dillere çevrilmiş ve şuanda da dünya üzerindeki ülkelerin %80'inde yayınlanmaktadır. Dizinin lisansı ve dünyaya dağıtımı geçmişte MoonScoop'tayken günümüzde ise Taffy Entertainment'tadır. İlk sezonun bitmesiyle MoonScoop ikinci sezon için diziye hız kazandırmıştı.

Lyoko Kodu ABD'de ise ilk olarak Cartoon Network'ün Miguzi kuşağında 19 Nisan 2004'te yayınlanmıştır. Dizi dördüncü sezon sonuyla birlikte Cartoon Network'te veda etmiştir. Tekrar bölümleri eskiden Cartoon Network'ün video on-demand servisinde ve Comcast on-demand kanalı Kabillion'da verilmiştir. 78.bölüm ("Lab Rat") Cartoon Network tarafından atlanmış; fakat Kabillion ve Cartoon Network Avustralya'da gösterilmiştir.

Lyoko Kodu günümüzde Kidz TV tarafından yayınlanmaktadır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Lyoko Kodu Kadic Junior Lisesi'ne kayıtlı beş yatılı okul öğrencisiyle ilgilidir; Aelita (Aelita Hopper), Jeremy Belpois, Odd Della Robbia, Ulrich Stern ve Yumi Ishiyama. Öğrenciler XANA adındaki ölümcül bir çoklu casus sistemiyle savaşmaya sanal evren Lyoko'ya giderler. Bu sanal evren okulun yanındaki terkedilmiş bir Fabrika'nın (Paris Renault fabrikasından esinlenilmiştir.) bodrum katında bulunan bir süper bilgisayara dayanmaktadır. XANA önce elektrikli aygıtlarla daha sonra gittikçe güçlenerek çeşitli yollarla insanlara saldırmaya başlamıştır. Kahramanlarımız Lyoko'ya gidip XANA'nın saldırısını durdurmak için yetkili olan Aelita'yı korur ve kuleye ulaşmasını sağlarlar. Fakat XANA sanal evren Lyoko'da da çeşitli canavarlar yaratarak kahramanlarımızı durdurmaya çalışır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Aelita Hopper : Sanal evren Lyoko'nun bir parçasıdır. İlk sezonun sonunda Jeremy onu Dünya'ya getirmeyi başarmıştır. X.A.N.A. saldırılarında Lyoko'ya gelerek aktif olan kuleyi kapatır. Lyoko'da silahı yoktur fakat özel güçleri vardır. Özel güçleri yetersiz olduğundan kahramanlarımız Lyoko'da onu korumaktadır. Geçmişte babası ve hükümet ajanları arasında gerçekleşen olaylar nedeniyle Lyoko'ya gönderilir ve tüm insan hayatına dahi anılar silinir. Daha sonra bir anne-babası olduğunu sadece sanal bir karakter olmadığını öğrenir.
  • Jeremy Belpois: Grubun zeki üyesidir. Lyoko'da savaşmaz fakat süper bilgisayardan anlayan tek kişi odur. Aelita'ya aşıktır.
  • Odd Della Robbia: Umursamaz ve esprili bir kişiliğe sahiptir. Ulrich'in oda arkadaşıdır.
  • Ulrich Stern: Grubun popüler ve yakışıklı üyesidir. Ailesiyle pek iyi anlaşamaz. Lyoko'da samuray gücü vardır. Yumi'ye aşıktır.
  • Yumi Ishiyama: Japon asıllı grubun yaşça büyük ve olgun üyesidir. Lyoko'da yelpaze ve zihin gücüne sahiptir.
  • William Dunbar: Başka bir okuldan gelen belalı bir tiptir. 2.sezon'da diziye katılmıştır. XANA saldırılarında Dünya'da kahramanlarımıza yardım etse de grubun bir üyesi değildi,Lyoko'ya gitmediğinden geçmişe dönüşten sonra hafızası siliniyordu. Daha sonra ekibe katılmış ve bir Lyoko savaşçısı olmuştur. Daha sonra XANA tarafından ele geçirildi. Bu süre içerisinde dikkat çekmemesi için bir klonu yapıldı. En sonunda Jeremy onu XANA'dan kurtarmak için bir program üzerinde çalışır.

Diğer Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Franz Hopper: Lyoko'nun yaratıcısı,Aelita'nın babasıdır. Kadic Akademisinde eski bir fen öğretmeniydi. Aniden ortadan kaybolmuş,hükümet ajanlarıyla sorun yaşamıştır. Sonuç olarak kızı Aelita ile birlikte Lyoko'da kalmışlardır. Aelita Lyoko'da etkin bir rol oynarken Franz Hopper XANA'nın elindedir.
  • Jim Morales: Kadic akademisinde beden öğretmenidir. Sürekli kahramanlarımızı yakalamaya çalışmaktadır.
  • Sissi Delmas: Müdürün sinir bozucu kızıdır. Ulrich'e aşıktır. Diğer bir amacı ise kahramanlarımızın grubuna girmek ve ne işler çevirdiğini anlamaya çalışmaktadır. Sürekli Odd ile atışır.
  • Kiwi: Odd'un akademide gizlice beslediği köpeğidir.

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölüm Başlangıç Bitiş
1 26 Eylül 2003 Şubat 2004
2 26 Ağustos 2005 Şubat 2006
3 13 Eylül 2006 Kasım 2006
4 30 Ağustos 2007 Kasım 2007

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Ülke Dil Kanal Başlık
 Fransa Fransızca France 3, Canal J Code Lyoko
Amerika Birleşik Devletleri ABD İngilizce Cartoon Network (USA) Code Lyoko
 Türkiye Türkçe Cine5 (2009-2011), Kidz TV (2013-) Lyoko Kodu
 İspanya İspanyolca Cartoon Network (İspanya) Código Lyoko
 Brezilya İspanyolca Jetix Código Lyoko
 Portekiz Portekizce Canal Panda,Panda Biggs Code Lyoko
 Polonya Lehçe ZigZap Kod Lyoko
 İtalya İtalyanca Rai 2, Rai Gulp Code Lyoko
 Japonya Japonca Jetix Code Lyoko

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]