Harry Potter and the Philosopher's Stone (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Harry Potter and the Philosopher's Stone
HPstonebox.jpg
Yayımcı(lar) Electronic Arts
Yapımcı(lar) KnowWonder Digital Mediaworks (PC)
Warthog (GC, Xbox, PS2)
Griptonite (GBA, GBC)
Argonaut (PS)
Oyun motoru Unreal engine
Platform(lar) PC (Windows), Mac (Mac OS 9), GBC, GBA, PS, Xbox, GameCube, PS2
Çıkış tarih(ler)i Kasım 2001 (PC, PS, GBA, GBC)
9 Aralık, 2003 (GC, Xbox, PS2)
Tür(ler)i Third-Person Action Adventure
Biçim(ler) Single player
Sınıf(lar)ı ESRB: Everyone (E)
Sistem gereksinimleri

P 266 MHz, 8 MB grafik kartı, 64 MB RAM, 500 MB sabit disk alanı

Harry Potter and the Philosopher's Stone, Harry Potter Serisinin ilk kitabından uyarlanan oyunu. Oyun, GameBoy, PlayStation ve PC için 2001 yılında, PlayStation2 ve XBox için 2003 yılında çıkmıştır.

Harry Potter serisinin ilk oyunudur. Oyun grafikleri çok gelişmiş değildir. Serinin ilk oyunu olduğu içinde çok detaylı bir oynanış mümkün değildir. Bu sorun serinin ikinci oyunu Chamber of Secrets'ta düzeltilmiştir. Oyunda Quidditch maçlarına katılabilir, derslere girebilir,Fred ve George'a yıl sonu şakaları için yardım edebilirsiniz.

Intro[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun başlangıcında, seri hakkında ön bilgiler verilir. Voldemort'un, Harry daha küçükken ailesine saldırması, Harry'nin sağ kalması gibi olaylar anlatılır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda sadece Harry olunabilmektedir.

Fasulye ve Kartlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda, birçok yerden fasulyeler çıkmaktadır. Bu fasulyeler, Fred Weasley ve George Weasley'den kart almaya yarar. Kartlar ise 24 tanedir ve çoğu, bulunması zor yerlere saklanmışlardır. Ayrıca oyunun son bölümünü bitirip, 24 kartın tümü ve 250 fasulyeye sahip olursanız. 25. ve en büyük kart olan Harry Potter kartı sizin olur ve oyun tam anlamıyla bitmiş olur.

Quidditch[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin en ilginç yanlarından biri olan Quidditch sporu, oyunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Grafikleri çok gelişmiş değildir. Sadece Harry olup Snitch yakalanmaya çalışılabilmektedir. Rakip arayıcılar oyunda vardır fakat Snitch'i yakalayamazlar. Oyuncunun canı bitene kadar oyuncu kaybetmez. Oyunun içindeki Quidditch maçları dışında istenilen zaman Hogwarts binaları arasında turnuva açılabilmektedir.

Dövüş Sahneleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk oyun olduğu için oyunda çok dövüş yok. Büyü öğrenmeye ağırlık verilmiş. Peeves ile zaman zaman karşılaşıyor, birkaç kere büyü isabet ettirmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca Draco Malfoy ile wizard crackerlarla bir düello yapıyorsunuz. Oyunun sonunda Voldemort ile savaşıyorsunuz. Bu bölümü geçmek oldukça zor.

Büyü Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]