Brendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Balon bardakta ikram edilen Brendi. Bu şekilde avuç içinde tutmanın nedeni, içkiyi hafifçe ısıtarak içindeki güzel kokuları açığa çıkartmaktır.

Brendi, damıtılmış şaraptan üretilen yüksek dereceli (%40 ile %60 alkol yoğunluğna sahip) ispirto. Üzümden yapılan şarabın yanı sıra mayalanmış başka meyvelerden, mesela elma ve kirazdan (örneğin Kirschwasser) da üretilir.

Genellikle yemek sonrası tüketilir. Renklendirme işlemi genelde karamel kullanılarak yapılır. Ezilmiş meyve ya da mayalandırılmış meyve suları ile yapılmış konyaklar bekletilmeden içilir ve genelde renklendirilmez.

Konu başlıkları

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Brendi, İngilizce brandy kelimesinden gelir. Fransızca vin brûlé (yanmış şarap) olarak anılan bu damıtılmış içki, Felemenkçe brandewijn adını aldı. İngiltere'ye Felemenkçe etkisiyle brandywine olarak girdi, zamanla sadece brandy olarak anılmaya başlandı.

Çeşitler[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzümden yapılan Konyak, Armagnac, Pisco, elmadan yapılan Calvados, Kirschwasser, Brandy de Jerez, erikten yapılan Damassine, Slivovitz, çeşitli meyvelerden yapılan Rakiya, Ţuică, üzümün kabuğundan yapılan Marc, Grappa, Chacha, Tsikoudia, Orujo gibi brendiler mevcuttur.

Türkiye'de Kanyak, ve Yunanistan'da Metaxa da brendi sınıfında özgün içkilerdir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]