Birinci Göktürk-Sasani Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Birinci Göktürk-Sasani Savaşı
Göktürk-Sasani Savaşları
Tarih 588
Bölge Orta Asya Orta Asya
Sonuç Bilinmiyor
Taraflar
Sasani Devleti Göktürk Devleti
Komutanlar
I.Hüsrev Musa Yabgu

Birinci Göktürk-Sasani Savaşı (588) Sasaniler ile Batı Göktürk Kağanlığı arasında yapılmıştır.

Türklerin yanında başta Akhunlar olmak üzere vassalları da yer almıştır. İki devlet arasında ki çatışmalar Türkler tarafından İran ülkesi istila edilerek başlamıştır. Peçenek(Oğuz Türk boyu)-Sasani işbirliği sonucunda Göktürk istilaları durdurulmuştur.

558 senesinde Sasani hükümdarı I.Hüsrev, Akhunlulara son vermek gayesiyle Onoklarla ittifak yaptı. Bu başarılı harekat sonucu Ceyhun nehrinin kuzeyi Türklerin, güneyi ise Sasanilerin kontrolü altına girdi. Buna rağmen Türkler 580'li yılların başından 558 senesine kadar İpek Yolu üzerinde vassalları Akhunlarla birlikte akınlarda ve yağmalarda bulundular.

Bunun üzerine Sasaniler ünlü komutanları Behram Çubin'in önderliğinde seçkin bir ordu oluşturmaya başladılar. (Bu sırada Sasani tahtında IV. Hürmüz bulunmaktadır) Tarihçi Şahbazi'ye göre Behram Çubin'in ordusu 12000 kişilik seçkin Fars askerlerinden müteşekkildi. Müttefik Türk ordusunun kumandanlığını ise Ch'u-lo-hou üstlenmişti. Yapılan savaşların zaferlerinin sahiplerinin kesinliği hakkında bir bilgi yoktur. Sasaniler Gök-Türk'lerin istilalarını durdurması sonucu sırasıyla Balkh'ı (Bactra) ve Herat'ı ele geçirdiler. Çin kaynaklarında adı Ch'u-lo-hou olarak bilinen Batı Türk Kağanı Doğu Göktürk'lere düzenlediği bir sefer sonucunda ölmüştür.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kaveh Farroukh, Sassanian Elite Cavalry AD 224-642