Antalya Büyükşehir Belediyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Antalya Büyükşehir Belediyesi
Antalya Büyükşehir Belediyesi.jpg
Kuruluş Belediye (1868)
Büyükşehir Belediyesi (1993)
Tür Büyükşehir belediyesi
Merkez Muratpaşa, Antalya
Resmî diller Türkçe
Belediye Başkanı Menderes Türel
Resmî site http://www.antalya.bel.tr/ antalya.bel.tr]

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya ili sınırlarının belediye işlerini yürüten kamu kuruluşu. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Işıklar Caddesi'ndeki tarihi Büyükşehir Belediyesi Binasında bulunmaktadır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Antalya'da ilk belediye hizmeti Osmanlı devrinde geldi. Bu dönemde Konya'ya bağlı bir sancak olan Antalya'da belediyecilik hizmetlerini üstlenen kişi Muhasebeci Abdullah Efendi'ydi.

Osmanlı devlet anlayışında belediyenin karşlılığı olan terim şehrin güveniliri anlamına gelen şehremini (şehir emini) idi. Belediye başkanlarına da şehremini adı verilmekteydi.

Osmanlı döneminde modern anlamda ilk belediye anlayışı; Tanzimat fermanından sonra Kırım Harbi sırasında müttefiklerden esinlenerek oluşturuldu. 1913 yılında çıkarılan Dersaadet Teşkilat-ı Belediyesi Hakkında Kanun-ı Muvakkat kanunu ile belediyecilik yeniden düzenlendi. Şehremini Meclisi yerine Encümen-i Emanet kuruldu. Cumhuriyet dönemi ile birlikte belediye işleri valilerin görev alanlarına dahil edildi.

Antalya Belediyesi 2 Eylül 1993'te büyükşehir konumuna yükseltildi ve o tarihte Antalya Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi ünvanını aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yetki ve sorumluluk alanı Antalya il haritasındaki kırmızı çizgilerle belirtilmiştir.

Bağlı ilçeler[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Aksu ve Döşemealtı ilçesi kurulup Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlanmıştır.

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinden itibaren Antalya ili mülki sınırları içerisinde kalan toplam 19 ilçe Antalya Büyükşehir Belediyesi sorumluluğuna dahil edilmiştir. [2]

30 Mart seçimleri'nden sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi mücavir alanına dahil edilen ilçeler;

Akseki, Alanya, Demre, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat ve Serik'tir

Bağlı şirketler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • ANET - Antalya Entegre Et Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • ANSET - Özel Sağlık Ve Eğitim, Kültür, İnşaat, Petrol Tic. Ltd. Şti.
 • ANTEPE - Antepe İnşaat ve Ticaret A.Ş.
 • ASAT - Antalya Su ve Atıksu İdaresi
 • EKDAĞ A.Ş. - Ekmek Dağıtım, Gıda, Kent Ekipmanları, Reklam, Matbaacılık, Yayıncılık, Temizlik, Peyzaj Sanayi Ve Tic. A.Ş.
 • ULAŞIM A.Ş. - Antalya Ulaşım Hizmetleri Sanayi Ve Tic. A.Ş.

Sorumluluk alanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha çok bilgi için: Büyükşehir Belediyesi Kanunu

Büyükşehir belediyelerinin, 2004 yılında çıkan yasa ile görev, yetki ve sorumlulukları belirlenmiştir. Yirmi üç maddelik kanunun göze çarpan bazı maddeleri şunlardır:

 • İlçe ve ilk kademe belediyelerinin görüşlerini alarak büyükşehir belediyesinin stratejik plânını, yıllık hedeflerini, yatırım programlarını ve bunlara uygun olarak bütçesini hazırlamak.
 • Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak çevrenin, tarım alanlarının ve su havzalarının korunmasını sağlamak; ağaçlandırma yapmak; gayrisıhhî işyerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye etkisi olan diğer işyerlerini şehrin belirli yerlerinde toplamak; inşaat malzemeleri, hurda depolama alanları ve satış yerlerini, hafriyat toprağı, moloz, kum ve çakıl depolama alanlarını, odun ve kömür satış ve depolama sahalarını belirlemek, bunların taşınmasında çevre kirliliğine meydan vermeyecek tedbirler almak; büyükşehir katı atık yönetim plânını yapmak, yaptırmak; katı atıkların kaynakta toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç katı atıkların ve hafriyatın yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesine ilişkin hizmetleri yerine getirmek, bu amaçla tesisler kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; sanayi ve tıbbî atıklara ilişkin hizmetleri yürütmek, bunun için gerekli tesisleri kurmak, kurdurmak, işletmek veya işlettirmek; deniz araçlarının atıklarını toplamak, toplatmak, arıtmak ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmak.
 • Sağlık merkezleri, hastaneler, gezici sağlık üniteleri ile yetişkinler, yaşlılar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik her türlü sosyal ve kültürel hizmetleri yürütmek, geliştirmek ve bu amaçla sosyal tesisler kurmak, meslek ve beceri kazandırma kursları açmak, işletmek veya işlettirmek, bu hizmetleri yürütürken üniversiteler, yüksek okullar, meslek liseleri, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmak.
 • 12/11/2012 tarihinde TBMM'de kabul edilen 6330 sayılı Kanun ile Antalya Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanı 30 Mart seçimleri itibari ile Antalya ili mülki sınırlarına kadar genişletilmiş olup Antalya iline bağlı bulunan toplam 19 ilçe belediyesi Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlanmıştır.[2]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kardeş şehir, kentlerin yerel yönetimleri aracılığıyla yabancı ülke şehirleri ile kurdukları resmî dostane ilişkiyi ifade etmekte olan bir terimdir. Belediye Meclisi'nce alınan karar ile kurulan kardeş şehir ilişkisi, içerisinde bulunduğumuz globalleşme sürecinde uluslararası gelişmeler açısından oldukça önemli bir olguyu ifade etmektedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi; kurduğu kardeş şehir ilişkileri ile sosyo-kültürel, ekonomik, eğitim, sağlık, ticaret, turizm, yerel yönetim hizmetleri ve spor gibi konularla tarafları ilgilendiren diğer alanlarda, iki şehrin ilgili birimleri arasında iletişim ve koordinasyonu sağlayarak bilgi/deneyim alışverişi ve işbirliğinin geliştirilmesini amaçlamıştır.

Antalya'nın toplam on sekiz tane kardeş şehri vardır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı". https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Antalya_B%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir_Belediyesi_Binas%C4%B1.JPG. Erişim tarihi: 10.04.2014. 
 2. ^ a b "Büyükşehir Belediyeleri Kanunu". http://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k6360.html. Erişim tarihi: 10.04.2014. 
 3. ^ "Kardeş Şehirlerimiz". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/content.asp?MAINMENUID=2&MENUID=64&KID=122&PG=ozel&LISTMN=17&BMID=6. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 4. ^ "Kardeş Şehirler - Çeboksarı". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/CheboksaryTr.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 5. ^ "Kardeş Şehirler - Rostov Na Donu". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/ROSTOVNADONUTr.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 6. ^ "Kardeş Şehirler - Bam Yam". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/BATTr.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 7. ^ "Kardeş Şehirler - Nürnberg". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/NurnbergTr.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 8. ^ "Kardeş Şehirler - Gazimağusa". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/GazimagusaTr.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 9. ^ "Kardeş Şehirler - Şikago". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/chicago_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 10. ^ "Kardeş Şehirler - Semerkant". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/semerkant_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 11. ^ "Kardeş Şehirler - Kazan". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/KAZANTr.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 12. ^ "Kardeş Şehirler - Taldıkorgan". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/Taldikorgan.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 13. ^ "Kardeş Şehirler - Split". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/split_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 14. ^ "Kardeş Şehirler - Almati". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/almati_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 15. ^ "Kardeş Şehirler - Brest". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/brest_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 16. ^ "Kardeş Şehirler - Malmö". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/malmo_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 17. ^ "Kardeş Şehirler - Yalta". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/yalta_t.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 18. ^ "Kardeş Şehirler - Austin". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/Austin.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 19. ^ "Kardeş Şehirler - Haikou". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/Haikou.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 20. ^ "Kardeş Şehirler - Mostar". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/Mostar.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 
 21. ^ "Kardeş Şehirler - Kunming". Antalya Büyükşehir Belediyesi. http://www.antalya.bel.tr/UploadedDocuments/Kunming.pdf. Erişim tarihi: 07 Ağustos 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]