Zoran Živković (siyasetçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zoran Živković, 2012

Zoran Jivkoviç, (Kiril alfabesi ile SırpçaЗоран Ђинђић), (d. 22 Aralık 1960, Niş, Sırbistan), Sırp politikacı.

Liberal Yeni Parti'nin liderliğini yapan Jivkoviç, 2003 ile 2004 arasında Sırbistan'ın başbakanlığını yaptı.

Gençliği ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Jivkoviç, Niş, Yugoslavya'da doğdu. Bora Stankoviç Lisesi'nde okudu ve daha sonra Belgrad'ta ekonomi ve sosyal bilimler alanında üniversite eğitimi aldı. Politikaya girmeden önce ticaret ile iştigal etti.

Zoran Jivkoviç, avukat ve siyasi eylemci olan Biserka Jivkoviç ile evlidir. Çift, Milena ve Marko isimli iki çocuğuyla birlikte Niş'te yaşıyor.

Siyâsî hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Zoran Jivkoviç, 1992'de Demokrat Parti'ye (DS) katılarak siyasete girdi ve Zoran Dindiç liderliğindeki partinin başkan yardımcısı oldu.

1996 yılının sonunda, Jivkoviç, Niş'te seçim dolandırıcılığına karşı muhalefetin sivil protestolarına öncülük etti ve 1997'de Niş'in seçim ile göreve gelen ilk belediye başkanı oldu. 2000 yılında Jivkoviç, 5 Ekim'de Sırbistan'ın demokratik muhalefetinin seferber edilmesine büyük katkıda bulundu ve Miloşeviç iktidardan devrildi.

Kasım 2000'de, Jivkoviç, Yugoslavya İçişleri Federal Bakanı oldu ve 2003 yılına kadar görev yaptı. Sırbistan ve Karadağ Devlet Birliği'nin anayasal oluşumunun ardından pozisyon kaldırıldı.

Zoran Dindiç'in öldürülmesinden sonra Jivkoviç, Sırbistan'ın 7. başbakanı olarak seçildi ve reformist hükûmetini olağanüstü hâl süresince kararlı bir şekilde yöneterek, organize suç ve yolsuzlukları çökertmeyi amaçladı.  Ancak Jivkoviç hükûmeti, tartışmalı tutuklamalar, skandalları ve koalisyon içindeki huzursuzluğun bir sonucu olarak çöktü.

Aralık 2003'te yapılan parlamento seçimlerindeki oy kaybı, parti içinde Boris Tadiç etrafında oluşan muhalefet güçlendi. Jivkoviç 11 ay daha Sırbistan hükûmetine başkanlık etti ve nihayetinde Demokrat Parti liderliğinden istifa etti.

Demokrat Partinin, 2007 parlamento seçimleri için 250 kişilik aday listesinde yer almaması nedeniyle hayal kırıklığına uğradı. Temelde etkin siyaseti, mayıs 2012'deki genel seçimler öncesinde Boris Tadiç'in Sırbistan cumhurbaşkanı olarak yeniden seçilmesinden sonra ve mayıs 2012'de DS'nin iktidarı kaybetmesi üzerine aktif politikayı bıraktığını açıkladı.[1]

Kasım 2012'de, 20 yıldır üyesi olduğu Demokrat Parti'den ayrıldı ve 2013 yılından beri "Nova Stranka" adıyla kurduğu yeni bir siyâsî hareketin liderliğini yapmaktadır.[2] DS tarafından başlatılan ve 2004'e kadar devam eden reform sürecinin yeniden canlandırılmasını ve Sırbistan'ın modernizasyonuna devam edilmesini öngörüyor.[3]

Zoran Jivkoviç, şarap ve otomobil meraklısı, kendi ismiyle şarapçılık yapmaktadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gradjani izborom kaznili bahatost i oholost DS-a 1 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.;bktvnews.com, May 2012 (Sırpça)
  2. ^ Zivkovic: New party in February or March 9 Aralık 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.;Tanjug, 6 Aralık 2012
  3. ^ Zivkovic announces new party 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.;izbornareforma.rs, Kasım 2012
  4. ^ Živković prodao vinariju Koletu 14 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.;smedia.com, 5 July 2011 (Sırpça)