Mirko Marjanović

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mirko Marjanović Sırp-Hırvatça telaffuz: [mǐːrko marjǎːnoʋit͡ɕ]; 27 Temmuz 1937 – ö. 21 Şubat 2006) 1994 yılından 2000 yılına kadar Sırbistan'ın eski Başbakanı ve Slobodan Milošević'in Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) üst düzey bir yetkili idi.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Marjanović, Yugoslav Krallığı'nın Littoral Banovina şehrinde (bugünkü Hırvatistan), Knin'de 7 çocuğu olan büyük bir işçi sınıfı ailesi içinde dünyaya geldi. 4 kardeşi ve 2 kızkardeşi vardı. Babası Dušan yerel fabrikada çalışırken annesi Marija ev hanımıydı. İlkokulu memleketinde tamamladıktan sonra, Zagreb'e taşındı ve orada hiçbir zaman bitiremediği müzik akademisine gitti. Daha sonra Belgrad'a taşındı. 1960'ta Belgrad Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra mikroekonomi bölümüne girdi.

Mezuniyet sonrası, Tince fabrikasında müdür olarak göreve başladığından beri Knin'e geri döndü. Oradan mali direktör konumuna geçti ve sonunda Zenica'daki metalurji fabrikasına geçti. 1973'te Yugoslav'daki siyah metalürji ve diğer ağır sanayilerin% 80'ine yakın olan devlet şirketi olan Progres'in Moskova karakoluna geçti. 1976'da Progres'teki direktörlerden biri haline geldi.

1979'da Marjanoviç, Progres genel müdürü olarak seçildi.

1989-1994 yılları arasında FK Partizan'ın yönetim kurulunun başkanıydı. Görev süresince yaptığı önemli hareketlerden biri, Aralık 1989'da Predrag Mijatović'i kulübe transfer etmesi oldu.  Kulüpten ayrıldıktan sonra, Partizan'ın onursal başkanı olarak seçildi.

Siyasal kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sırbistan başbakanı 1994-1998

Marjanoviç, görev süresini 18 Mart 1994'te başlattı. Sırp cumhurbaşkanı Slobodan Milošević'in kuklası olarak kabul edildi. Doğal olarak, Marjanoviç, şu anda Yugoslavya Cumhurbaşkanı görevini sürdüren Slobodan Milošević'in yalnızca bir uzantısı olarak devam etti. Miloševć'in Sırbistan Sosyalist Partisi'nin en üst düzeydeki kaynaklarından Marjanoviç'in hükûmetini Evropljanin dergisinde açıklanan nedenleri şöyle: Başbakan Marjanoviç bir şeyler öneriyor - bakanlar oy kullanmıyor - ve Marjanović sadece konuyu üzerinde anlaşmaya varıldığı gibi sonuçlandırıyor. Elbette Marjanoviç, Miloševic'e danışmadan bir şey önermiyor ve sonuç çıkarmıyor.

Hatta milletvekili Vojislav Šešelj, hükûmet toplantılarının her zaman iyi hazırlandığını ve 15-20 dakikadan fazla sürmediğini söylediğinde bu işlem prosedürünü dolaylı olarak doğruladı.

Buldozer Devriminden iki hafta sonra Marjanoviç, 21 Ekim 2000 tarihinde, Sırbistan Demokratik Muhalefeti (DOS), Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) ee Sırp Yenileme Hareketi (DPT) tarafından yeni parlamento seçimleri düzenlenene kadar devam etti.

Marjanoviç hiçbir zaman yargılanmadı. Ekim 2000'de Slobodan Milošević'in devrilmesini takiben yeni yetkililerin göreve başlamasından sonra kendisine aleyhinde herhangi bir yasal işlem yapılmadı. 23 Ocak 2002'de Marjanović, Progres'in ana yönetim kurulu başkanı olarak yeniden seçildi.

Ölümü

21 Şubat'ta, 68 yaşındaki Belgrad'da açıklanmayan nedenlerle öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]