Beluçlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Beluciler sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Beluçlar
بلوچ
Rondreizende muzikanten in Beloetsjistan.jpg
Toplam nüfus
9 milyon
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Pakistan Pakistan 6.5/7 milyon (2009) [1]
İran İran 778,000[2]
Afganistan Afganistan 567,920 (2009) [3]
Umman Umman 425,000 (2009)[4]
Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri 100,000 [5]
Türkmenistan Türkmenistan 28,000 (1993)[6]
Diller

Beluçça - Brohice

Din

İslam
Sünni ve Şii

İlgili etnik gruplar

İranî halklar
Kürtler - Farslar

Beluçlar (Beluçça: بلوچ / Baloč), Pakistan'nın Belucistan eyaletinde, İran ve Afganistan'da varlığını sürdüren İranî halktır. Nüfusları 9 milyondan fazladır. Beluç ve Brohi dilleri konuşurlar.

Belucî[değiştir | kaynağı değiştir]

Ad, "Baluch / Baloch" olduğu tartışma bürünmüş. Bazıları anlam bir Aryan (Eski İran) sözcük olduğunu iddia ederken, "göçebe" anlamına gelir ki "horoz sorguç."

Beluçça İran, Pakistan, Afganistan, Hindistan, İran Körfezi, Arap-Türkiye, Türkmenistan ve Doğu Afrika'da konuşulur. Kürtçe, Farsça, Peştuca, Dari, Tacik, Osetya içerir Hint-Avrupa dil ailesinin İran grubunun bir üyesi olarak sınıflandırılır. Beluçça Kürtçe ve Farsça ile yakından ilgilidir.

Doğu ve batı olmak üzere iki ana lehçesi vardır. Ama, Beluçça konuşanların toplam sayısı tahmin etmek zordur çoğu aynı zamanda en yaygın Baluchi literatürde kullanılmış lehçesi olan Batı Beluçça, konuşuyoruz, altı milyon civarında muhtemelen vardır. Batı lehçesi içinde iki ayrı lehçeleri, Rakhshani (kuzey bölgelerinde) ve Makrani (güneyde) vardır. Doğu Beluçça lehçeleri (Pakistan Belucistan, Pencap ve Sindh kuzey-doğu bölgelerde) konuşulan bölgelerde bunun çok az yazılı olarak kullanıldığı için hesaplar eğitim, gelir, özellikle az gelişmiş birçok yolu vardır.

Beluçların yoğun olarak yaşadığı bölge


Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]