Beluçlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Beluciler sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Beluçlar
Toplam nüfus
9 milyon
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Pakistan Pakistan 6.5/7 milyon (2009) [1]
İran İran 778,000[2]
Afganistan Afganistan 567,920 (2009) [3]
Umman Umman 425,000 (2009)[4]
Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri 100,000 [5]
Türkmenistan Türkmenistan 28,000 (1993)[6]
Diller
Beluçça - Brohice
Din
İslam
Sünni ve Şii
İlgili etnik gruplar
İranî halklar
Kürtler - Farslar

Beluçlar (Beluçça: بلوچ / Baloč), Pakistan'nın Belucistan eyaletinde, İran ve Afganistan'da varlığını sürdüren İranlı bir ulustur. Nüfusları 9 milyondan fazladır. Beluç ve Brohi dilleri konuşurlar.

Belucî[değiştir | kaynağı değiştir]

Ad, "Baluch / Baloch" olarak da bilinir. Bazıları kelime anlamının bir Pers sözcüğü olduğunu iddia ederken, Pers dilinde "göçebe" anlamına gelir.

Beluçça İran, Pakistan, Afganistan, Hindistan, İran Körfezi, Türkiye, Arap Yarımadası, Türkmenistan ve Doğu Afrika'da konuşulur. Hint-Avrupa dil ailesinin İran grubunun bir üyesi olarak sınıflandırılır. Bu yüzden Farsça, Peştuca, Kürtçe, Dari, Tacik, Osetya dilleriyle benzeşir.

Doğu ve batı olmak üzere iki ana lehçesi vardır. Beluçça konuşanların toplam sayısı tahmin etmek zordur. Baluchi lehçesi olan Batı Beluçça yaygındır. Muhtemelen altı milyon civarında kişi bu dili konuşmaktadır. Batı lehçesi içinde de iki ayrı lehçe, Rakhshani ve Makrani vardır. Doğu Beluçça lehçeleri (Belucistan, Pencap ve Sindh'in kuzey-doğu bölgelerinde) konuşulduğu bölgelerde, yazılı olarak çok az kullanılması sonucu gelişememiştir.

Beluçların yoğun olarak yaşadığı bölge

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]