Yukarıkargalık, Tutak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yukarıkargalık
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Tutak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 134
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04700

Yukarıkargalık, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.yukarı kargalık köyü tutağın en eski köyüdür köyde daha önce ermenilerinde yasadığı bilinmektedir köy 1840 lı yıllardan 1870 yıllara kadar tutağında baglı bulundugu nahiye konumundaydı o tarihlerde köyde 400 hane bulunmaktaydı sipkan -sipki-aşireti reisi ve osmanlı eyaleti beylerbeyi HACI YUSUF PAŞANIN köyüdür. köy daha çok <kerğelığa heci paşa> haci pasanın kargalığı olarak da bilinir.köyün ayrıca lal yusuf ve zozo adıyla iki mezrasıda vardır. köyün arazileri tutagın en güzel ve tarıma en elverişli arazisidir arazini üçte ikisi köyden gecen ava lal yusuf ava çıre ve murat nehriyle sulanabilir konumundadır köyde ve mezralarında suan yaklasık 10 hane vardır köyde oturanlar haci yusuf pasanın oğlu ibrahim sayanın çocuklarıdır. Köyün tarihten gelen bir ağırlığı vardır. köyde seker pancar,ay çiçeği. buğday ,arpa ,yonca, ekimi yapılmaktadır. geleneksel yemekleri çok lezzetli olup bunlara bayramlarda yapılan helise, etli yemekler, bulgur pilavı, keledoş, xaşil, keşka gırar, kıfté navçıji.... Ayrıca köyde arıclık ve balıkçılıkta yapılmaktadır.buranın balı çok lezzetlidir ve doğaldır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.fakat bazı tarih kitaplarında adının ulya olarak geçtiğide bilinmektedir

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyde aşiret kültürü hakim olup hiyerarşik bi düzen vardır köyde halen aşiret gelenek ve göreneklerinin en iyi örnekleri yaşatılmaktatadır..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 63 km, Tutak ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 305
2000 134
1997 157

köyün muhtarı cengiz sayan irtibat.05327953156

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır sınıf başkanlığı seçimleri yapılmaktadır. Sınav yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi, kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur Sağlık evi vardır fakat atıl durumdadır Köye ulaşımı sağlayan yol stalbize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]