Esmer, Tutak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Esmer
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Tutak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.575 m (5.167 ft)
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 233
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0472
Posta kodu 04700

Esmer, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, Karapapak Türklerinden oluşmaktadır

93 harbi sonrası Kafkasya'dan göçlerle gelenlerin kurduğu köyün ilk yerleşimcilerinin, Hamidiye tabyası komutanlarından bahadırların dedesi, kahraman bey olduğu bilinir.Geleneklerine sahiptirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Karapapak Türkleri Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 49 km, Tutak ilçesine 8 km uzaklıktadır. Köy arazisinin çoğu mera olmakla birlikte köyün yakın arazileri sulaktır. piknik ve mesire alanı olarak ağrıda ilk tercih edilebilecek yerlerdendir. murat nehri köyün yaklaşık 500 mt yakınından geçer. nehirde bir geçit, şelale ve hemen altındaki derin gölü takiben inanilmaz güzellikteki kanyon göze çarpar. yüksekliği yer yer 70 mt'yi bulur (kayabaşı). köyden erzurum ve muş'a kestirme yollar vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. ama kışın ağrı il merkezine oranla daha sıcak olabilmektedir. yazları ılık ve kurak olsa da, sadece yaz denebilecek dönem birbuçuk aydır. 15 hazirandan itibaren güneşin sıcaklığı hissedilir. ağustos ayı başlangıcıyla artık yeşil alan yok denecek kadar azalıp yerini sararmış otlara bırakır. ki sonbaharın geldiği söylenebilir. bölge, iklimi itibarıyla yoğun kış hazırlığı gerektirir. 20 ekim itibarıyla geldiği kabul edilen kışın bitişi mayıs ortalarıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014 279
2007
2000

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, İlkokul vardır , taşımalı eğitimden de yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]