Güneşgören, Tutak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Güneşgören
—  Köy  —
Ağrı
Ağrı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Ağrı
İlçe Tutak
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 562
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0472
İl plaka kodu
Posta kodu 04700
İnternet sitesi: [2]

Güneşgören, Ağrı ilinin Tutak ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Qundîn 10,000 köy ve kasabanın başta Kürtçe, Ermenice, Süryanice ve diğer Anadolu halklarının dilindeki isimlerinin yasayla türkçeleştirilmesi neticesinde asıl isminin Türkçe karşılığına yakın bir isim olarak GÜNEŞGÖREN adı verilmiştir. Ancak köy ve yöre halkı daha çok asıl isminin Kürtçe telaffuzu olan kundin isimlerini bilmekte ve kullanmaktadırlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilinenler, genel Kürt yaşantısındakilerle aynıdır. Köyün gençleri genelde eğitimli kişiler olup çoğu üniversite mezunudur. Köyde bakanlık müfetişliğinden tutun mühendis, doktor, kaymakam,polis, hakim, öğretmen, gibi yüksek öğrenim görmüş mevki-makam sahibi insan çoktur. Ancak özellikle öğretmen ve İmam-Hatip sayısı oldukça fazladır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağrı iline 57 km, Tutak ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köy genel olarak çok yüksek olmayan engebeli araziler üzerine kurulmuş olup 1 km. mesafede şimdi tamamen yerleşik hayatın yaşandığı fakat eskiden yayla olarak kullanılan Tope mevkisi ile birlikte iki ayrı toplu yerleşim alanından oluşmaktadır. Köyün çevresinde Murat nehri ile birleşen birçok dere ve çay akmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları çok sert ve 5 ile 7 ay boyunca sürekli kar altında bulunmaktadır. Kısa fakat tarım açısından çok verimli ilkbahardan sonra çok kuru ve sıcak yaz ayları canlı hayatını olumsuz etkilemektedir. Köy; işsizlik, sürekli artan nüfus ve bölgenin genel sorunu olarak günümüz insanının ihtiyaçlarına cevap verebilirliğinin sınırlı oluşu nedeni ile sürekli artan bir şekilde göç vermektedir. Genç nüfus gerek işsizlik, gerek eğitim ve şehir hayatına duyulan özenti nedeni ile sürekli olarak gelişmiş batı şehirlerine göç etme eğilimindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 562
1997 597

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ke tışteşi tıne

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]