Yenimehmetli, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenimehmetli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Boyabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 73
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0368
Posta kodu 57200

Yenimehmetli, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının köye ilk gelen Ömerbaşoğulları sülalesi olduğu köyün yaşlıları tarafından 1960'lı yıllarda, köy sohbetlerinde dinlenmiştir. Bu yıllarda köyün yaşlıları boş zamanlarında köy meydanında oturur, sohbetler ederlerdi. Köye ilk gelişin ise köyün eski mezarlığında bulunan mezar taşlarına göre 18. yüzyılın sonlarında olduğu tahmin ediliyor. Köyün isminin de ilk gelen sülalenin büyüğünün adı veya Türkmenlerin bir kolu olan Mehmetlü Türkmen boyunun adından geldiği düşünülüyor. Köyün eski adı Yiğrenmehmetli idi. Halk arasında ise Memmedülü olarak hitap edilir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri genellikle Boyabat ve çevresinin karakteristik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Genel olarak tüm sebze ve et yemekleri ile tatlılar mutfağın esas unsurudur. Keşkek, tarhana çorbası, lahana sarması ve kapuskası, sırık kebabı, çevrede yetişen bitkilerden yapılan yemekler, mantar yemekleri, köy böreği, pirinç ve bulgur pilavı, erişte makarna, un helvası gibi. Eski köy düğünleri genelde üç gün devam eder. Düğünlerin ilk günü köyde oturanlara yemek verilir. İkinci gün davul ve çalınır. Köy meydanında ve düğün sahibinin evinin yakınında ateş yakılır, köyün gençleri davul zurna eşliğinde çiftetelli oynarlardı. Akşam saatlerinden itibaren çevre köylerden gelen konuklar bir çalının ucuna basma ile gelirler, misafirler köyün girişinde davul ve zurna eşliğinde karşılanırlar. Misafir kalacakları eve kadar getirilip ev sahibine teslim edilirlerdi. Misafirlere düğün evinin yakınında kurulan aş evinden yemekler ikram edilirdi. Gelen konuklar sabaha kadar eğlenir, oyunlar oynar ve sabaha karşı köy halkı tarafından uğurlanırlardı. Üçüncü gün gelin alma töreni için kızın köyüne at, kağnı arabası, otomobil ile gidilir, gelin kız babasının evinden alınarak getirilirdi. Gelin geldikten sonra damat evinin önünde oyunlar oynanır, eğlence yapılır ve düğün tamamlanmış olurdu. Bu gelenek sadece bizim köye ait değil çevre köylerde de az bir farklılıklarla yapılırdı. Bayramlar yakın köylerin ortaklaşa paylaştığı değerlerdi. O yıllarda her köyde cuma camisi yoktu. Bayramın ilk günü bayram namazı için erkenden kalkınır en yakın cuma camisi olan köye gidilir. Namazın ardından o köyün ikram ettiği yemekler yenilir. Büyükler birbirleri ile bayramlaşır, çocuklar köy meydanına gelmiş olan çerçilerden şeker, kuru üzüm, leblebi, kuru incir, kestane, sakız alırlardı. Bu köyün halkı Yenicamili, Yenikayalı ve Bölüklülerin bayramlarını kutlardı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 102 km , Boyabat'a ise 10 km uzaklıktadır. Çevresinde Bölüklü, Doğuca, Muratlı, Yenice, Cumatabaklı, Cumaköy, Esengazili Kadılar köyleri ile çevrilmiştir. Sarıkaya, Karaçam korularında meşe ve çam ağaçları mevcuttur. Çevresindeki Aşığın Tepesi (Tavşan Tepesi), Tuzla Tepesi, Kayalı Tepe köyün yüksek yerleridir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy nüfusu giderek azalmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 55
2000 73
1997 65

[1]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1940 ile 1970 yılları arasında köylülerden bazıları geçimini taş ocaklarından çıkartılan taşları kamyonlarla Boyabat ilçesine taşıyıp satmakla sağlardı. Boyabat ilçesinde bu yıllarda yapılan resmi ve özel evlerin çoğunluğunda Yenimehmetli köyü taşları halen mevcuttur. Köy toprakları killi topraktır. Kaolin madeni köy merasında vardır, işletilmemektedir. Hatta şu an köydeki caminin yapımında kullanılan kireç köyün taşlarından köylüler tarafından kireç ocağında yakılarak temin edilmiştir. Minarenin direği de köy yaylasından getirilmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır lakin kullanım dışıdır. İlköğretim öğrencileri Yatılı bölge okulunda okumaktadır. Köyde içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Yerli kişi sayısı az olduğundan bakkal, kahvehane, fırın gibi alışveriş yerleri bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2014