Yaylacık, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yaylacık
—  Köy  —
Sinop
Sinop
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Boyabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 318
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0368
İl plaka kodu
Posta kodu 57200
İnternet sitesi: [2]

Yaylacık, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden atalarımızdan kalan verilere göre; bu köyde yasayan insanlar yazın yaylada yasarlarmış kısında sıcak diye ovaya inerlermiş.Yayladan ovaya indikleri zaman yaylacık derlermiş kendi aralarında bu ovaya.o günden bugünede dek bu köyün ismi yaylacık kalmış. Köy, 3 mahalleden oluşur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün geleneksel olarak her yıl haziran ayında yağmur duası yapılır. ve ıstanbulda yasayan koyluler tarafın dan pıknık duzenlenır bu her yıl yapılır ve keskek agası belırlenır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 110 km , Boyabat'a ise 20 km.dir.Doğusunda Uzunöz köyü Kavak Mah.,batısında Darıözü ve Kılıçlı,güneyinde Kırcalı Mah. güneybatısında Kayaboğazı, kuzeyinde Dodurga kuzeydoğusunda Bayat ve kuzeybatısında çeşnigir köyleri bulunur.bir dağ köyü oldugundan sulanabilen arazi azdır.Arazinin içinden KURUÇAY geçer. köyde gezilecek yer olarak bu yörede meşhur büyük pınar ve kara kaya vardır. büyükpınar orman içinde düz bir piknik yeridir.içme suyuda mevcuttur.eskiden köyün çobanları dağa gittikleri zaman azıklarını alıp öğlen köye yemeğe gelmezlerdi.hayvanları burada eğlerlerdi ,sulayıp dinlendirirlerdi.burada yemeklerini yerlerdi.burası hertürlü etkinlik yapmaya mevcuttur.buraya taksi ile de çıkılır.yol mevcuttur. tüm gurbette yaşayan evlatlarımızı ve köyü ziyaret etmek isteyen misafirlerimizi bekleriz.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 175
2000 318
1997 300

Köyde 81 erkek ve 94 kadın bulunmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyde genelde büyükbaş hayvan beslenir.çeltik,bugday,mısır,her türlü sebze ve meyve yetiştirilir.maalesef köyde arazinin azlığı ve gerek köyde ve gerekse Boyabat'ta iş sahasının olmayışından dolayı köyün evlatları gurbete göç etmek zorunda kalmıştır.Genelde İstanbul baştaolmak üzere(Arnavutköy,Sultançiftliği,Bağcılar,Kıraç,Sultanbeyli,Sarıgazi,Yüzyıl)ve diğer illere ekmek paralarını kazanmak için mecburi olarak tasınmışlardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün ilkokulu öğrenci yetersizliğinden dolayı kapatılmıştır köyde taşımalı eğitim yapılmaktadır ..Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]