Uzunçay, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uzunçay
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Boyabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 336
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0368
Posta kodu 57200

Uzunçay, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tahmini olarak uzunçay köyü 1100 yıllarında kurulmuş olduğu sanılmaktadır. Uzunçay'da yerleşim ilk olarak Aşağıdere mahallesinde başlamıştır daha sonra diğer mahalleler kurulmuştur. Köyün adı yerleşik olduğu coğrafyadan kaynaklanmaktadır. Köy beş mahalleden olşmaktadır. Bunlar; Aşağıdere, Elifderesi, Düzen, Karaçalı ve Bozyazı Mahalleleri. Bu mahallelerden üç tanesi iki ayrı dere üzerinde kurulmuştur. Aşağıdere ve Elifderesi Karaçalı Mahallesinde birleşerek uzunca bir çay oluşturmaktadır. Kış mevsiminde coşan, yazları kuruyan bu dere Gökçeağaç Sakızı'nda Gök ırmak'la birleşmektedir. Köy halkı son yıllara kadar göçebe bir hayat tarzına sahipti. Yazları Kabakçayırı ve Kayadibi yaylalarına göç eden köy halkının yaşayış tarzlarından, kılık kıyafetlerinden selçuklu ve yörük oldukları anlaşılmaktadır ayrıca gelenek görenek olarak tam bir Osmanlı köyü gibidir. Değişen hayat tartzları göçebe hayat tarzını ve hayvancılığı bitirmiştir. Köy halkının büyük kısmı İstanbul'a göç etmiş olup, bugün köye ait mahallelerde sürekli azalarak yaşlı bir nüfus hayatı idame ettirmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 124 km , Boyabat'a ise 31 km. uzaklıktadır. Bozyazı mahallesine de 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi: Köy, Karadeniz iklim alanı içinde olmasına rağmen İç Anadolu'ya cephe olması sebebiyle tamamen karasal iklim özellikleri göstermektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007
2007 657
2000 550
1997 420

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım kamyonculuk ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün asıl ekonomisi ormancılıktır. Üç bölgede üretim yapmaktadır. Bunlar Ayancık AKGÖL ve ÇANGAL,Boyabat MERKEZ Şeflikleridir. Bundan başka köyde S.S.TARIMSAL KALKINMA KOOPARATİFİ faaliyeti bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var fakat öğrenci yetersizliği nedeniyle kapatılmıştır.İlçe okullarında yatılı olarak okumaktadırlar. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.