Gökçukur, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçukur
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Boyabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 161
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0368
Posta kodu 57200

Gökçukur, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta asyadan gelen Türkmenler tarafından ve yörükler tarafından oluşmuş olup, bir kısmı Erfelek ilçesinden gelip buraya yerleşmiştir[kaynak belirtilmeli]. Dört mahallesi vardır; Gökdere, Dağköy, Avlu ve Avuca.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemekleri bayramlarda keşkek, düğünlerde keşkek, pirinç ve bulgur pilavı ve diğer yemeklerle birlikte hazırlanır. Düğünler genelde cuma günü başlar, pazar günü akşam biter. İlk gün komşu, ikinci gün civar köylerdekilere davet verilir. Bayramlarda, her gün bir köy mahallesinde toplanılınır, öğle vaktinden sonra köy meydanında gelen misafirlere yemek verilir. Yemekler her evden gelen yemeklerle verilir. Bayramlarda salıncaklar kurulur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 122 km , Boyabat'a ise yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Dört mahalleden oluşur. En uzak mahallesi Aavuca mahallesidir. Boyabat'a uzaklığı 45 km civarındadır. Kastamonu iline ise 100 km uzaklıktadır. Gökçukur köyü, Boyabat Kastamonu yolunun 28. kilometresinden ayrılan Ayancık yol ayrımının yaklaşık 15 km yukarısında yer alır.Y eşilinin ve mavinin buluştuğu, mesire ve dinlenme yerlerinin bolca bulunduğu bir yerdir. Avuca mahallesi asfalttan yaklaşık 3 km içeride yer alır. Diğer mahalleler Boyabat-Ayancık asfaltını üzerinde bulunur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 161
1997 151

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. köyün geçimi tarım hayvancılık ve ormana dayalıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]