Alibeyli, Boyabat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Alibeyli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Boyabat
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 199
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0368
Posta kodu 57200

Alibeyli, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının kurucusu Ali beyden geldiği söylenmektedir. Kuruluş tarihi bilinmemektedir. Köyün kuruluşu çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. Köyün kurulu olduğu alanın arka tarafında bulunan tepede (Gavur Tepesi) bulunan kayalıkta eski çağlara ait kuzu figürü bulunmaktadır. Bu da bize köyün kuruluşunun çok eski olduğunu göstermektedir.

Köyün tarihi açısında öneme haiz oalaylardan birisi de Adnan Menderes döneminde (1960) bakanlık yapan Server Somuncu köyden olup köyün kalkınmasına çok büyük katkılarda bulunmuştur. Mesela 1960'larda Boyabat merkezde elektrik yokken ilk defa elekktrik santrali kurarak köyün aydınlatılmasını sağlamıştır. Bu santralin parçaları şu an köyde bulunmaktadır.Ayrıca Alibeyli Köyü'nün ilk su kuyuları Sayın Aziz Maden tarafından yaptırılmış ve köyün su sorunu çözülmüştür.Aziz Maden'in muhtarlığı bırakmış olmasına rağmen köyüne yaptığı yardımlar hala devam etmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

BÖLGENİN SIRK KEBABI PİRİNÇ PİLAVI VE HAYVANCILIK ÇOK YAYGINDIR,köy halkı geçimini pirinç yetiştiriciliği ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkeze 86 Km., Boyabat'a ise 2 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışın soğuk ve karlı olur. Yazın sıcak olur ama kurak geçmez bunun sebebi ise köyün yakınından geçen Boyabat çayı ve etrafındaki sulama kuyularıdır.sulama kuyuları ve toplulaştırma çalışmaları sebebiyle köy pilot bölge seçilmiş ve muhtar mahmet gündüz vasıtasıyla köy arazisi toplulaştırma kanunundan yararlanarak arazi düzleştirilmiş ve sulama havzaları yapılmıştır.== Nüfus ==

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 138
2000 199
1997 225

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Tarım ürünlerinden Boyabat genelinde olduğu gibi çeltik (pirinç) tarımı yapılmaktadır.

Köyde ilköğretim okulu vardır fakat kullanılmamaktadır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesini Aziz Maden getirmiştir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.