Yenimahalle, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
18.45, 7 Ocak 2017 tarihinde 85.101.47.187 (mesaj) tarafından oluşturulmuş 18020937 numaralı sürüm (→‎Altyapı bilgileri)
Yenimahalle
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 185
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu 39
Posta kodu 39200
Resmî site
[1]

Yenimahalle, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir Trakya köy'üdür. Yenimahalle Köyü açılan derneği ile yeni bir döneme girmiştir.Köy aynı zamanda Tek Rumeli TV'nin konuğu'da olmuştur.

41.5833333 enlemi ve 27.1 boylamı koordinatlarında yer alır.

Tarihçe

Köyün girişindeki nehir eskiden kullanılan tarihi bir nehirdir. Köy,Galiçya Cephesinde esir düşmüş bir grup asker (Lato Kaptan ve arkadaşları) tarafından kurulmuştur.Bulgar mezalimine ulaşıp daha sonra orayı terk edip buraya yerleşmişlerdir.Ayrıca Babaeski ilçesinde yapılan tarım festivali Yenimahalle köyünden alınmıştır ve festivalin o zaman ki adı da karpuz festivalidir.

Kültür

Köyün tarhanası, kapamasi, nohut, karpuz, kavun taninmistir...

Koyde meyvecilik hatsafada gelismektedir.Köyün üzümü,kirazi,armutu kendi capinda ün salmistir. Hala meyvecilik alaninda calismalara devam edilmektedir.

Coğrafya

Kırklareli iline 24 km, Babaeski ilçesine 24 km uzaklıktadır.Kırklareli ve Babaeski Arasındadır.

Kırklareli Babaeski Yenimahalle Köyü Derneği

Kırklareli Babaeski Yenimahalle Köyü Derneği, 2015'de kurulmuş olup , köy içi düzenlemeler yapmaktadır , köyün harap olmuş yerlerini düzelterek köylülere çeşitli imkanlar sağlayarak , köyün canlanması için çalışılmaktadır , Özel günler için organizasyonlar bile yapmaktadırlar. Eğer köyün bu güzel çalışmalarını görmek istiyorsanız Facebook Grup'larını ziyaret edebilirsiniz.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 350
1997 500

İnternet

Köy'ün iç kısımlarında internet maalesef iyi kullanılamamaktadır.İnternet Köyün dışına doğru ilerledikçe daha iyi kullanılmaktadır.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardir ama kullanilmamaktadir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon sebekesi vardır .. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

Betimleme

Otoban'dan Yenimahalle İç Yolu'na girerek , yaklaşık 4 km'lik bu yoldan sonra köye giriş yapmış oluyoruz Karacaoğlan Köyüne sol tarafa uzanan yoldan gidebilirsiniz.. Köyün girişinde bir nehir köprümüz var ardından sağ tarafta kahvemiz,önümüzde bakkalımız var.Sol taraftan Karahalil Belde'sine gidebilirsiniz.Sağ taraf ise Kavaklı'ya gitmektedir.

Belirli Yerleri

Okul'un içi dışı harap olmuştur , ancak köy çocukları o Okul'un bahçesini bir futbol sahası olarak kullanmaya devam etmektedirler.Genellikle Bayramlar Yenimahalle'yi yerlileri ziyaret eder.