Yenimahalle, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenimahalle
—  Köy  —
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 185
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu 39
Posta kodu 39200
İnternet sitesi: [2]

Yenimahalle, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir Trakya köy'üdür. Yenimahalle Köyü açılan derneği ile yeni bir döneme girmiştir.Köy aynı zamanda Tek Rumeli TV'nin konuğu'da olmuştur.

41.5833333 enlemi ve 27.1 boylamı koordinatlarında yer alır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün girişindeki nehir eskiden kullanılan tarihi bir nehirdir. Köy,Galiçya Cephesinde esir düşmüş bir grup asker (Lato Kaptan ve arkadaşları) tarafından kurulmuştur.Bulgar mezalimine ulaşıp daha sonra orayı terk edip buraya yerleşmişlerdir.Ayrıca Babaeski ilçesinde yapılan tarım festivali Yenimahalle köyünden alınmıştır ve festivalin o zamanki adı da karpuz festivalidir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarhanası, kapamasi, nohut, karpuz, kavun taninmistir...

Koyde meyvecilik hatsafada gelismektedir.Köyün üzümü,kirazi,armutu kendi capinda ün salmistir. Hala meyvecilik alaninda calismalara devam edilmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 24 km, Babaeski ilçesine 24 km uzaklıktadır.Kırklareli ve Babaeski Arasındadır.

Kırklareli Babaeski Yenimahalle Köyü Derneği[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli Babaeski Yenimahalle Köyü Derneği, 2015'te kurulmuş olup , köy içi düzenlemeler yapmaktadır , köyün harap olmuş yerlerini düzelterek köylülere çeşitli imkanlar sağlayarak , köyün canlanması için çalışılmaktadır , Özel günler için organizasyonlar bile yapmaktadırlar. Eğer köyün bu güzel çalışmalarını görmek istiyorsanız Facebook Grup'larını ziyaret edebilirsiniz.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 350
1997 500

İnternet[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy'ün iç kısımlarında internet maalesef iyi kullanılamamaktadır.İnternet Köyün dışına doğru ilerledikçe daha iyi kullanılmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardir ama kullanilmamaktadir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon sebekesi vardır .. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama kullanılmamaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Betimleme

Otoban'dan Yenimahalle İç Yolu'na girerek , yaklaşık 4 km'lik bu yoldan sonra köye giriş yapmış oluyoruz Karacaoğlan Köyüne sol tarafa uzanan yoldan gidebilirsiniz.. Köyün girişinde bir nehir köprümüz var ardından sağ tarafta kahvemiz,önümüzde bakkalımız var.Sol taraftan Karahalil Belde'sine gidebilirsiniz.Sağ taraf ise Kavaklı'ya gitmektedir.

Belirli Yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul'un içi dışı harap olmuştur , ancak köy çocukları o Okul'un bahçesini bir futbol sahası olarak kullanmaya devam etmektedirler.Genellikle Bayramlar Yenimahalle'yi yerlileri ziyaret eder.