Oruçlu, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Oruçlu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 387
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0288
İl plaka kodu 39
Posta kodu 39200

Oruçlu, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ismi Oruç Bey denilen o zamanın ağasından kalmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde kurtuluş savaşından kalma şehitlerimizin mezarları vardır. Mezarlıktada osmanlı döneminden kalma yeni çeri askerlerinin mezarları vardır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 35 km, Babaeski ilçesine 9 km uzaklıktadır. Doğusunda Karamesutlu Köyü 4 km, Kuzey Batısında Terzilli Köyü 5 km, Kuzeyinde Karacaoğlan 3 km, Kuzuçardağı Köyü 4 km. Köyleri ve Güneyinde ise Kadıköy Köyü 2 km. Mesafede olan en yakın olan komşu köylerdir ve bu köylerle olan bağlantı yollarımızın tamamı asfalt yoldur. köye ait sulama amaçlı bir göletimiz bulunmakta ve bu gölette olta balıkçılığı yapılabilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfus Bilgileri
Yıl Toplam Kadın Erkek
2012 330 167 163
2011 344 172 172
2000 396 201 195
1990 528 282 246
1985 530 278 252

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ağırlıklı olarak Buğday, Arpa, Ayçiçek ve Mısır ekimi yapılmaktadır. Hayvancılıkta ise tamamen büyük baş sığırcılığı ön plandadır. köyde kurulan SÜT KOOPERATİFİ tarafından büyükbaş sığırcılıktan elde edilen sütün pazarlama işi profesyonelce yapılmaktadır. köy halkı yeni yeni meyve bahçeciliğine başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yeterli öğrenci olmaması nedeniyle kapatılarak taşımalı sisteme geçilmiştir. Öğrenciler İlköğretimlerini Babaeski'de tamamlamaktadırlar. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Köyde sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik sabit telefon ve internet hizmeti vardır. Köyde il özel idaresi tarafından gelen yardımla yaptırılan yazlık düğün salonu bulunmakta salon düğün haricinde çeşitli sosyal amaçlar için de kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]