Taşköprü, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Taşköprü
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 184
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39200
Resmî site
[1] -

Taşköprü, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

Köy “93 muhaciri” denilen 1877-1878 Osmanlı-Rus harbi göçmenidir. Osmanlı-Rus harbinde Türk bozgunu sonucu Rus askerlerinin tecavüzleri karşısında göç etmek zorunda kalan 600 bin Türk’ten, Bulgaristan’ın Kızanlık bölgesinden gelen 3-5 aileden oluşan bir kafile tarafından kurulmuştur. Önce Harmanlı’ya gelerek birkaç yıl kadar konaklamışlar, savaş sonucunda Kızanlık’ın da içinde bulunduğu bölgenin Şarki Rumeli Vilayeti adı altında Osmanlı’dan koparılması ile geri dönüş imkânları kalmayarak Osmanlı toprakları içine göçe devam etmişler ve halen köyün bulunduğu topraklara yerleşmişlerdir.

Köyün adının, köyün yanından geçen Edirne-istanbul şosesi üzerinde bulunan ve o dönemde oldukça belirgin bir yapı olan taştan yapılma bir köprüden geldiği rivayet edilmektedir.

Köy Balkan Savaşları, I.Dünya Savaşında Hicaz-Yemen ve Çanakkale Cepheleri ile Kurtuluş Savaşı'nda birçok şehit ve gazi vermiştir. Köye ilk yerleşenler birbirlerine akraba oldukları için şu an köyde yaşayanların %90'ı birbirine akrabadır. Köy 1950 li yıllardan beri başta İstanbul olmak üzere iş sahalarına yoğun dış göç vermiştir. Bu nedenle köyün nüfusu artmadığı gibi, nüfusun büyük çoğunluğunu yaşlılar oluşturur. Köydeki en büyük sülaler sotooğulları muhacırlar durusoylar dağlı oğulları belenler Hasip'lerdir. , Köyün kurucularından adıdır.

Trakya kültürünün genel özelliklerini taşır.En çok sevilen yemeği Borani'dir.Borani biber yumurta sarımsak ve yoğurtla yapılan bir yemektir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırklareli iline 45 km, Babaeski ilçesine 5 km uzaklıktadır.

Nüfus163[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 184
2000 181
1997 -

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]