Yeniköy, Ezine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Yeniköy
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 430
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17600
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=241363
YerelNET sayfası

Yeniköy, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1950 yılında Bulgaristan göçmenleri tarafından kurulmuştur.Bulgaristan'ın Eskicuma vilayetinin Obitel(Tekkeler) köyünden Çanakkale Ezine köylerine iskan edilen muhacirler, yerli köylüler ile kültür farklılığında dolayı uyum sorunu yaşayınca, Hacı Hasan Karakaş öncülüğünde, o yılların Çannakale Valisi Sayın Safettin Karanakçı'ya bu durumu iletmişlerdir. Valinin yardımları ile Çanakkale Boğazı girişinin Anadolu yakasında deniz sahilinde bulunan Kurtuluş Savaşı yıllarında boşaltılan bir Rum köyünün kalıntıları üzerine yeni bir köy kurulmuş ve Yeniköy adı verilmiştir. Bugünkü köy halkını oluşturanların ataları, Bulgaristan'ın Eskicuma - Tekkeler Köyü, Razgrad - İsperih kasabası ve Kırcaali vilayetinin köylerinden gelenler oluşturmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemek kültüründe Dızmana Böreği ve Fırında Peynirli Biberdolması vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 50 km, Ezine ilçesine 35 km , Kumkale'ye 8 km uzaklıktadır. Tarihi Truva antik şehri 10 km uzaklıkta olup, mitolojide Truva savaşlarının bir kısmının köyün yerleşim alanı içerisinde bulunan sahil şeridinde geçtiği düşünülmektedir. Truva savaşları esnasında ismi Sigeion diye geçen ünlü komutan Ashiles'in mezarının köy sınırlarında bulunan Papaz koyu adı verilen kesimde olduğu rivayet edilmektedir. Köy,Bozcaada ve Gökçeada'nın karşısında güzel bir sahil şeridine sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 530
2000 430
1997 437

yeniköyün 2009-2010 muhtarı Bülent Ayvaz 2014.......Kemal Tutar.

2008 Recep Büyük 2004 İsmail Aydın 1999 İsmail Aydın 1994 Mustafa Yatıkçı 1989 Mustafa Yatıkçı 1984 Ahmet Kahraman

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dayalıdır. Tarım ekonomisinin başlıca başrol oyuncuları ; pamuk, buğday, ayçiçeği, mısır, biber ve meşhur domatesidir. Hayvancılık köy ekonomisinde fazla yer tutmasa ve geri kalmış olsa da az da olsa küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Balıkçılık ise köy sınırlarına yapılmış olan liman sayesinde son yıllarda kısmen gelişim göstermişir. Köy sınırları içerisinde yer alan Papaz ve Liman Plajları'na özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında buraya dışarıdan gelen ziyaretçiler sayesinde turizm geliri de köyün ekonomisinde yer tutar.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün alt yapı çalışmaları kısmen yapılmıştır.Sahil şeridinde yer alan eşsiz kumu saklı kalmış bir cennet olmasını sağlamış ve ucuz tatilcilerin gözbebeği olmuştur. Köy, ayrıca Truva Milli Parklar sınırları içerisinde yer aldığından sit alanı olarak ilan edilmiş ve bu da köyde betonlaşmanın kısmen önüne geçilmesini sağlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]