Gökçebayır, Ezine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gökçebayır
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İklim türü Marmara iklimi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.052
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17600
İnternet sitesi:

Gökçebayır, eski ismi Bergas,[1] Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ismi “Bergas” olan köyün ismi 1961 yılında çıkan bir yasa ile, köyün arka kısmında bulunan bitki örtüsüne izafeten “Gökçebayır” olarak değiştirilmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale il merkezine 53 km, Ezine ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1052
1997 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde 1920'li yılların sonunda veya 1930'lu yılların başında ilk okul açılmış bir müddet 3 yıl olarak verilen öğretimden sonra beş yıla çıkmıştır.1970 'li yıllarda ilk yapılan taş okul binasının yetersiz gelmesi sonucu beş derslikli yeni ilk okul binası yapılıp öğretime açılmış bunun sonucu eski bina kaderine terkedilmiştir.Türkiye'de ilköğretimin zorunlu olarak 8 yıla çıkması sonucu eski bina tekrar onarılıp ilköğretim ikinci kademe için kullanılmaya başlanmıştır.taşımalı eğitimdede toplama merkezidir. Köyde içme suyu şebekesi ve pis su giderine ait şebeke bulunmaktadır.

1975 yılında elektrik gelen köyün civar yerleşim yerleriyle bağlantısını sağlayan (Ezine-Geyikli-Mecidiye)yolu sathi kaplama asfalttır. Sağlık evi ve köy ebesi de bulunmaktadır. 1960'lı yıllarda açılan PTT acentelığı telefon haberleşmesinin ve otomatik telefonun yaygınlaşması sonucu 1980'li yılların sonunda PTT şubesi olmuşsa da Telefon haberleşmesinde GSM operatörlerinin devreye girmesi,manuel telefonun kalkması ve telefon faturalama sisteminin otomasyona geçmesi,ulaşım imkânlarının artması,mektup yazma alışkanlığının ise neredeyse tamamen ortadan kalkması sonucu yine 1990'lı yılların sonunda PTT köydeki birimini tamamen kapatmıştır.Gerçek manada ihtiyaç kalmadığı da söylenebilir.Sabit telefon hizmeti (ADSL dahil)oldukça iyi seviyede olup ve her üç GSM operatörlerininde (indoor) baz istasyonu kapsama alanındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]