Bahçeli, Ezine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bahçeli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 428
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu 17
Posta kodu 17600

Bahçeli, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Târihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının bahçe isminden türediği, zamanla Bahçeli adını aldığı bilinmektedir. Köyün 1 km kadar uzağında bulunan Bozeli köyü halkından bir kısmının ihtiyaç için kavun, karpuz, domates vs. bugünde Bahçeli köyünün bulunduğu yerde bahçecilik yaptığı bilinmektedir. iki köy arasında bulunan çayın şiddetli yağmurlarda geçilemez hale gelmesi nedeniyle zamanla bu köylüler bahçe yaptıkları civara evler kurarlar ve burada kalmaya başlarlar. Daha sonra çoğalırlar. Köyün ismi de bu bahçe kelimesinden türeyerek Bahçeli adını alır. Köyün kurucuları Manav olup bir kısmı da Romanya muhâciridir. Köyün doğusunda Dede Tepe denilen bir mevkii vardır. Rivâyete göre yatır (ermiş) kabul edilir. Ezine yunan istilası sırasında köy kenarına asker yerleşkesi konuşlanmıştır. Köyün doğusuna doğru Yunan askeri Ayvacık işğaliyle birlikte ezine ilçesi işgali arasında kaldığı dönemlerde (gumasatan mevkii) kumaş satan yani yunan askerlerinin kumaş pazarı yaptığı mevkii olarak söylenir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 60 km, Ezine ilçesine 14 km Ayvacık ilçesinede 8 km uzaklıktadır. Köy Ayvacık ilçesine daha yakın olmasına rağmen Ezine ilçesine bağlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 396
2008 511
2000 428
1997

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmaktadır(resmi değil). Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde okul ve sağlık ocağı imkânları bulunmasına rağmen köye öğretmen ve sağlıkçı temin edilmemektedir. Eğitim düzeyi yüksek olan bir köydür. Hakim, malmüdürü, kütüphaneci çok sayıda öğretmen, sağlık memuru, veteriner ve imam yetişmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]