Uluköy, Ezine

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Uluköy
—  Köy  —
Çanakkale
Çanakkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çanakkale
İlçe Ezine
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 711
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0286
İl plaka kodu
Posta kodu 17600
İnternet sitesi: [1]
YerelNET sayfası

Uluköy, Çanakkale ilinin Ezine ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çığrı dağı üzerinde M.Ö. 8.yy'da kurulan ve Aiolya'nın tapınağının bulunduğu Neandrea (Neandria) kenti; M.Ö. 310 yılında küçük bir köy olan Sigia'nın üzerine Büyük İskender'in komutanı Antigonos Monoftalmos (tek gözlü Antigonos) tarafından Antigoneia (Alexandria Troas)'ın kurulması üzerine çevredeki Gargara, Hamaxitos, Kebren, Kolonai, Larisa ve Skepsis kentleri ile birlikte Antigoneia’a hizmet etmeye başlıyor. Antigoneia'ın önemi o kadar artıyor ki yukarıda saydığımız küçük ölçekli kentler ile birlikte Neandria'da boşaltılarak, yaşayanları Antigoneia’ya göç ettiriliyor. Büyük İskender’in Babil’deki ölümü, Helenistik dünyada birçok değişikliği de beraberinde getiriyor. İskender’in yönettiği büyük coğrafyayı komutanları paylaşıyor. Antigonos önderliğindeki Antigoneia bölgenin tek egemen kenti oluyor.

Ptolemaios, Seleukos, Antigonos ve Lysimakhos’un önderlik ettikleri hanedanlar çok geçmeden birbirleriyle savaşa giriyorlar. İşte bu savaşlar Antigoneia’nın da kaderini etkiliyor. Kuruluşundan tam dokuz yıl sonra tek gözlü Antigonos’un orduları, bugün Afyon Konya yolu üstünde kalan İpsos’ta, Lysimakhos ve Seleukos’un ordularına yeniliyor. Antigonos ölüyor. Kent, Lysimakhos’un egemenliğine giriyor. Antigoneia ismi bu tarihte Alexandria (İskenderiye)’ya dönüşüyor. Fakat diğer Alexandria kentleriyle karıştırılmaması için bölgenin adı olan Troas'da (Alexandria Troas) kentin adına ekleniyor.

Sezar’ın yeğeni aynı zamanda evlatlığı ve mirasçısı Augustus’un imparatorluğu zamanında (M.Ö. 27 - M.Ö. 14) kent yeniden canlanmaya başlıyor. Helenistik kalıntıların üstüne tapınak bu dönemde inşa ediliyor. M.S. 52’de, Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Anadolu’dan Avrupa’ya bu kentin limanından geçmeye karar veren Aziz Paulus'un; bu kentte verdiği vaaz esnasında kendisini pencereden dinlerken düşüp ölen bir çocuğu diriltme mucizesini bölgeye çok yakın olan ve hala aktif olan Kestanbol Kaplıcaları'nın mucizevi suyunda gerçekleştirmesi, günümüzde “inanç turizmi” adıyla yapılan turistik etkinliklerin rotasına Alexandria Troas’ın da eklenmesini sağlıyor.

Kentin esas silkinişi, İmparator Hadrianus (117-128) zamanına denk geliyor. Hadrianus, adını kente yaptırdığı devasa yapılarla damgasını vuruyor. Atinalı zengin Herodes Atticus’un katkılarıyla Kaz Dağları’ndan kente su getirilmesi için yapılan su kemerleri ve termal suların kullanıldığı hamam, Alexandria Troas’ı antik kentler arasında su mimarisiyle öne çıkan bir konuma getiriyor.

Hadrianus’tan sonra kent önemini yavaş yavaş yitirmeye başlıyor. Konstantinus’un buraya başkent olarak düşünüp daha sonra M.S. 330 yıllarında tercihini İstanbul’dan yana kullanması, kentin iyiden iyiye unutulmasını sağlıyor. İstanbul’a yakınlığından dolayı kentteki yapılar tahrip ediliyor. Bu yapılardan çıkarılan mimari parçalar devşirilerek, yeni başkentteki imar faaliyetlerinde değerlendiriliyor. İşte bu tahribattan dolayıdır ki, o günlerden sonra kent halk arasında eski İstanbul ünvanını kazanmıştır.

Yaklaşık 640 yıl ayakta durabilen Alexandria Troas'ın bu hazin çöküşü ve tahribatı esnasında önceleri zorunlu göçe tabi tutulan Neandria halkı ise; eski Neandria yakınında bulunan ve M.Ö. 5. yy'da yapıldığı tahmin edilen suyu o zamanlarda Neandria'nın kurulu olduğu Çığrı dağından gelen su çeşmesinin etrafına hem bölgeye hakim olması, hem su kaynaklarının bol olması, hem de halkın o zamanlarda geçimini sağlayacak palamut ağaçlarının bol olması sebepleriyle yerleşmişlerdir. Palamut ağaçlarına kestane diyen yerel halk bu yeni yerleşime Kestanebol adını vermiştir. Zaman içerisinde e harfi düşerek Kestanbol'a dönüşmüş, 1964 yılında ise merkezi ve büyük olması nedeniyle Uluköy ismine layık görülmüştür...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Halk gelenek ve göreneklerine bağlı olup, her yıl 6 Mayıs'ta Hıdırellez şenlikleri ve köy hayırları düzenler.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çanakkale iline 64 km, Ezine ilçesine 15 km uzaklıktadır. Bölge olarak Çığrı dağının eteğinde, etrafı Çığrı dağı, Ulaş tepe, Köseler dağı ve Sakar dağı tarafından çevrelenmiş hafif eğimli bir düzlük üzerinde kurulmuştur. Kurulu olduğu ova denizden yüksek bir coğrafyada olduğu için bölgeye ve denize hakimdir. Kurulduğu zamanlarda yakınında başka yerleşim yeri olmadığı için içerisinde Alexandria Troas antik kentinin de bulunduğu geniş bir alana ismini vermiştir. Bu nedenle Alexandria Troas antik kenti yakınında bulunan ve dünyanın ilk kaplıcalarından olduğu öne sürülen kaplıcalar Kestanbol Kaplıcası olarak anılmaktadır. Bölgede birçok antik kalıntı ve gün yüzüne çıkmayı bekleyen antik kentler bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Doğal bitki örtüsü ise bozkırdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı, artan maaliyetler ve düşen kazançlar sebebiyle tarım ve hayvancılığı bırakarak, başka gelir modeli olmadığı için de Ezine ilçesine ve Çanakkale iline göç etmektedirler...

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 500
2009 524
2008 555
2007 585
2000 690
1990 758

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ve ocağa bağlı tavaklı ve kayacık köylerinde 2 adet sağlık evi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon, GSM Şebekesi ve internet mevcuttur.Köyde tarım kredi kooperatifi ve Jandarma Karakolu vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]