Yeniköy, Şumnu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yeniköy, Şumnu
Haritada konumu
Bilgiler
İl: Şumnu
İlçe: Şumnu
Nüfus: 275 (2007)
Rakım: 500 m
Posta kodu: 9765
Türkiye'deki telefon numaraları: 5340
Küresel koordinat sistemi: K
D
İl plaka kodu: H
Muhtar
{{{Muhtar}}}

Yeniköy (Bulgarca: Visoka Polyana), Bulgaristan'da Deliorman bölgesinde Şumnu iline bağlı bir Türk köyüdür. Eski kayıtlada adı 'Olluklu Yeni Köy' olarak da geçer.

Osmanlı İmparatorluğu'nda inşa edilen ilk demiryolu olan Rusçuk-Varna arasındaki demiryolu köyden geçmektedir. Köyün çevresinde bir zamanlar geniş alanları kaplayan ormanlar varken, zamanla düzlük olan bölgelerde ağaçlar köklenerek tarım alanları açılmışsa da yine de etraftaki köylere göre ormanlar oldukça büyük alanlar kaplar.

Yeniköy'ün komşuluğunda Razgrad ili köyleri Işıklar (Samuil) Kınalı (Huma) ve omran köy bulunur. Köyün kuruluşu ile ilgili hikâyelere göre komşuluğundaki Studenica (Sucazköy), Trem (Omran köy) ve Baykovo (Baykocalar) veya Kınalı (Huma) köylerinden gelen aileler tarafından kurulmuştur. Köy ile ilgili Osmanlı arşivlerinde şu ana kadar incelenen en eski kayıt 1686 yılındandır.

Muhtemelen zamanla çevredeki köylerden gelenler de buraya yerleşmiştir. Nüfusunun tamamı Müslüman Türklerden oluşmaktadır. Yeniköy nüfusu 1961 yılında 1200 kişiyi geçmişken daha sonra çok sayıda ailenin Türkiye'ye, bazılarının da şehirlere göç etmesiyle gittikçe azalmıştır. 1989 yılında nüfusu 700 kişi civarındayken yine büyük bir göç dalgasıyla yarıdan fazlası köyden ayrılarak mülteci olarak Türkiye'ye göçmüş ve büyük bölümü evlerine dönmemiştir. 2007 yılındaki son nüfus sayımında 275 kişinin yaşadığı tespit edilmiştir. Köyde yaşayanların yarıya yakınını emekliler oluşturmaktadır, göçmenlerin terkettiği çok sayıda ev yıkılmaya başlamıştır.Köy (Kel Aliço) Kel pehlivanıyla'da meşhurdur.