Yenice, Hacıbektaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenice
—  Köy  —
Nevşehir
Nevşehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Hacıbektaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 206
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0384
İl plaka kodu
Posta kodu 50500
İnternet sitesi: [2]

Yenice, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür. Köyde alevi ve sünni vatandaşlar bir arada yaşamaktadırlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Engel'dir. Yaygın olarak hala Engel adı kullanılır. Gerçek adı Kadim Engeldir. İlk kurulan köy Engel Kadim Köyüdür. Hacıbektaş Veli tarafından Dokuz Hane olarak Horasandan getirilmiş ve Tekkenin ihtiyaçlarını karşılamakla görevlendirilmişler, Hacıbektaşî ziyarete gelenleri ağırlamışlardır. Yıllar sonra Bolu, Geygel'den gelen Geygeloğulları geri dönmemiş, yerleşip kalarak Muhtarlık olmuşlardır. Daha sonra Kadim Engel'le birleşmiş ve Yenice Engel olmuştur. Köyün geçmişi hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Ancak köy halkının Horasan'dan gelen Türk aşiretlerinden olduğu köyün yaşlıları tarafından rivayet edilmektedir. 1840 tarihli temettuat defterinde aynı tarihte Engel Köyü'nde 8 hanenin mevcut olduğu ve yaklaşık olarak 40 kişilik bir nüfusun bulunduğu kayıtlıdır. Ayrıca yine aynı temettuat defterinde Engel Köyü'nde 1 Ali, 2 Osman, 1 Musa, 1 Mustafa, 1 Veli, 2 adet te diğer diye hane reislerinin isimleri zikredilmiştir...

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

ama insanları çok sevecen ve sıcak kanlıdır. Orta mahalle diye anılan yerde birbirine dehlizlerle bağlı mağaralar vardır. Fakat bu kültür varlıklarını hiçbir makama iletememişlerdir.Bu yeraltı zenginlikleri yok olmaya mahkûm edilmiştir. Eski kültüre sahip yerlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevşehir iline 40 km, Hacıbektaş ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı İmparatorluğunda II.Mahmut döneminde yapılan nüfus sayımı kapsamında emlak, arazi, hayvan ve temettü sayımları yapılmış ve neticede “Temettuât Defterleri” tanzim edilmiştir. İşte 820\86-104 Nolu Temettüat Defterinde 1840 tarihinde Engel Kadim köyünde 8 hanenin mevcut olduğu anlaşılmaktadır. 2000 yılında yapılan nüfus sayımında köyün nüfusunun 206 olduğu tespit edilmiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi 2011 yılında yapılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyden çıkan ünlüler; Mustafa ŞAHİN (ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI BAŞKAN YARDIMCISI)