Sadık, Hacıbektaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 39.037°0″K 34.663°0″D / 39.037°K 34.663°D / 39.037; 34.663

Sadık
—  Köy  —
Nevşehir'in Türkiye'deki konumu
Nevşehir'in Türkiye'deki konumu
Sadık'nın Nevşehir'da bulunduğu yer
Sadık
Sadık

Sadık'ın Nevşehir ilindeki konumu

Koordinatlar: 39.037°K 34.663°D / 39.037°K 34.663°D / 39.037; 34.663
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Hacıbektaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 437
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0384
İl plaka kodu 50
Posta kodu 50500
İnternet sitesi: Sadık Köyü Bilgisunum Sayfası

Sadık, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir Türkmen köyüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yakın zamana kadar köyün adının aslı arapça olan Sâdık kelimesinden geldiği sanılmaktaydı. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar ismin M.Ö. İki binli yıllarda, yani üç bin yıl önce bu toprakların sahibi olan Hititlerden gelmekte olduğuna işaret ediyor.

Daka-Ura çoğalmayı ve bereketi temsil eden Hitit ana tanrıçasıdır. Dil ve din açısından Hititleri çok etkilemiş olan güney komşuları Luvi'lerin dilinde Swa kelimesi başına geldiği kelimeye kutsal, iyi, güzel anlamlarını katmaktadır. Swa daka ura = kutsal ana tanrıça, Swa doka roa = kutsal ana tanrıçanın tapınağı. Helen'ler Anadolu'ya geldikten sonra kelimenin Sadakora ve zamanla kısalarak Sadak halini almıştır.

Bu tez yalnız başına belki çok sey ifade etmeyebilir. Ancak bu tezi destekleyen pek çok yer ve yerleşim ismi o çevrede yaşamaktadır. Bunlardan birkaç tane örnek vermek yararlı olacaktır

1)Samsun Höyüğü:Sadık Köyü'nün beş kilometre kadar kuzeyin de , Hasanlar köyünün yakınındaki höyüğün adı. İsmin aslı Luvi'lerin dilinde ve onun ardılı Anadolu dilinde Sama yani Sama ama=kutsal ana ve issa = yerleşim (köy,kasaba,kent) öğelerinden türetilmiş Samissa iken Helen dilinde Samissos=Kutsal ana ' nın kenti olmuştur. Samsos = Samsun.

2)Salanda Kasabası:Luvi dilinde sala=ışık, parıltı anlamlarına gelir. Wanda ise dağ, ırmak isimlerinden sonra gelen li,lı takısıdır. Nitekim Hitit metinlerinde Saluwanda dağından söz edilmektedir. Saluwanda=Salanda. Salanda adı yakın zaman önce Gümüşkent olarak değiştirilmiştir.

3)Dadağı Köyü:Resmi metinlerde isim Dadağı diye yazılmaktadır ama, halk doğru şekliyle Dada diye telaffuz eder. Dada Gümüşkent yani eski adı Salanda'ya bağlı bir köydür. Dada Luvi dilinde Ana tanrıçanın eşi ya da Ana tapınıcısı (halk) anlamlarına gelmektedir. Dada'nın ağaç, orman, yeşillik anlamlarına da geldiği savunulur.

Sadak kelimesinin Türkçede içine ok konulan torba veya kutu biçiminde kılıf anlamına geldiği bilinmekle birlikte çevrede oku ya da kılıfı hatırlatabilecek bir nesne ya da olay bilinmemektedir. Ayrıca köyü kuran Türkmenler yöreye geldiklerin de ok ya da sadak çoktan tarihe karışmıştır.

Köyün bulunduğu plâto Ankara-Kayseri karayolunda biter; daha güneyde tepecikler ve dağlar başlar. Plato, batıda sipsivri Kırlangıç dağında, doğuda da İsmail sivrisinde son bulur. Kuzeyde ise Yozgat topraklarına kadar uzar. Görüşün uygun olduğu günlerde doğudaki Erciyes İsmail sivrisinin biraz uzağında , başında hiç eksik olmayan beyazlığı ile , doksan kilometre uzaktan bakar insanlara Sadık Köyü'nü Karacakurt aşiretine mensup insanların kurduğu bilinmektedir.

Köyün birkaç yüz metre kuzeyine düşen ören yerindeki yerleşim alanının kalıntıları hala çıplak gözle fark edilebilmektedir. Söz konusu ören yerinde herhangi bir arkeolojik çalışma yapılmadığından geçmişi hakkında bir bilgi elde edilememiştir. Ancak , bugünkü köyün mezarlığı ile karışmış ve pek çoğunun mezar taşları bile toprak tarafından yutulmuş olan eski mezarlık bir müslüman mezarlığı olduğundan ve ören yerindeki yıkıntıların temelleri henüz kabartı olarak fark edilebildiğinden, eski köyün tarihinin çok eski olmadığı düşünülmektedir.

1875 yılında kurulmuş olan köy, en kalabalık ve şaşaalı günlerini 1960 lı ve 1970 li yıllarda yaşamış daha sonra iç ve dış göçler nedeniyle küçülmüş , sönükleşmiştir.

İlkokul 1944 yılında açılmiş, o bina harap olunca 1977 yılında bugünkü binasına taşınmıştır. Ancak, öğrenci yeter sayıdan aşağı düştüğü için 2005-2006 öğretim yılından itibaren öğrenciler Hacıbektaş' a taşınmaya başlamıştır.

Köyde bulunan Tarım Kredi Kooperatifi 1950 lerin ortalarından bu yana köye ve çevre köylere hizmet vermektedir.

Azalan nüfus ve talep azlığı nedeniyle 1968 yılında kurulan köyün kütüphanesi uzun yıllar kapalı kaldıktan sonra içindeki kitaplar Hacıbektaş kütüphanesine aktarılmıştır.

1957 yılında eski cami yıkılarak yerine kesme taştan bugünkü cami ve yaklaşik 35 metre yüksekliğindeki minaresi yaptırılmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy bir türkmen köyüdür. Bu nedenle de türkmen kültürü hakimdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevşehir iline 57 km, Hacıbektaş ilçesine 12 km uzaklıktadır. Nevşehir, Kırşehir ve Kayseri'den otobüs/minibüsle ulaşım mümkündür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

İklim Verileri:
Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ort. En Yüksek °C 4.4 6 10 17 21 25 28 29 25 20 14 8 17
Ort. En Düşük °C -5 -2 0.5 5 9 12 16 15 10 5 2 0 6
Yağışlı Gün Sayısı 5.4 3.5 4.4 4.1 3.7 2.9 0.6 0.5 0.8 1.1 2.9 4.8 34.7

Kaynak: Weatherbase, Köşektaş, Hacıbektaş Viki Sayfası

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 412
2000 437
1997 426

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aslıdna köyde kalan yaşlılar ve bazı ailelerin çocuklarına köy dışına göndermemesinden kaynaklanan zorunlu bir tarım ve hayvancılık vardır. Köye genel itibarı ile bakıldığında eğitim seviye son 20 ila 30 yıldır çok yükselmiştir. Köyün eskilerinin tabiriyle memur ve amir olmuşlardır. Genelde Nevşehir Merkez, Kırşehir, Kayseri, Anklara illerinde yoğun olmakla birlikte köyümüzün gençleri Türkiye'nin birçok yerinde çeşitli görevler üstlenmişlerdir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Unutmadan bir adetde Web Sitesi Bulunmaktadır, adresi şöyle; http://www.newsadik.com

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]