Avuçköy, Hacıbektaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Avuçköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Hacıbektaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 372
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0384
Posta kodu 50825
Resmî site
www.avuckoyu.com -

Avuçköy, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge 1186 yılından sonra Türklerin yönetimine geçmiş, son olarak 1466 yılında Osmanlı İmparatorluğu'na katılmıştır.

Avuç, 1853 yılından sonra başlatılan zorunlu iskân uygulamasıyla, Şam, Halep bölgelerinden Konya ve Hatay Reyhanlı'ya gelen, oradan da Yozgat, Kırşehir, Ankara bölgelerine yerleşen Türkmenler tarafından kurulmuş bir köydür.

Çeşitli aşiretleri barındıran köy, önceleri Kırşehir'in Mucur ilçesine bağlıyken, daha sonraları Kırşehir'in ilçe yapılması üzerine Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesine bağlanmıştır.

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacı Turan ÖZTÜRK ve Abdülkadir BAŞ Avuç köyündendir her ikisi de birer dönem Nevşehir Milletvekilliği yapmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün gelenek örf ve adetleri hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Özellikle yöresel yemekleri, düğünlerde yapılan faaliyetler özünü korumaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevşehir iline 57 km, Hacıbektaş ilçesine 11 km uzaklıktadır. Köyün doğusunda Belbarak, Aşağıbarak ve Köşektaş, kuzeyinde Sadık, batısında İlicek, güneyinde Hıdırlar ve Killik köyleri yer almaktadır. 39. Kuzey paralel üzerinde yer alan köyün haritadaki konumunu görmek için buraya tıklayınız.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

350 - 400 haneye sahip köyde, nüfusun büyük bölümü çevre şehirler, kasabalar ve yurtdışında (Almanya, Hollanda, Belçika ve Avusturya'da) yaşamaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 309
2000 372
1997 428

Köy Halkının Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı 19. yüzyıldan itibaren köye yerleşen Türkmen boylarından oluşmaktadır. Üçoklar, Dağhanoğulları boyundan İmir (Halep Türkmenleri); Bozoklar Günhanoğulları boyundan Bayat; Karaca; Herik; Barak gibi çeşitli boylar dönem dönem köye yerleşmiştir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde bir ilkokul bir orta okul binası bulunmaktadır. Ancak yeterli öğrenci olmadığı için faal değildir. Köydeki öğrenciler taşıma sistemi ile Hacıbektaş ilçesinde bulunan okullara taşınmaktadır. Köyde Külltür Bakanlığına bağlı bir kütüphane de vardır. Eğitim seviyesi hızla yükselmekte olup devletin yüksek kademelerinde görev almaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon erişimi, Tarım Kredi Kooperatifi ve cami vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Abdullah Catli aslen Avucludur.Sene 1980 Ihtilal dönemi önceki arsivlerde mevcuttur.