Mikail, Hacıbektaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mikail
Ülke Türkiye Türkiye
İl Nevşehir
İlçe Hacıbektaş
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 122
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0384
Posta kodu 50500

Mikail, Nevşehir ilinin Hacıbektaş ilçesine bağlı bir köydür.

Mikail Köyü 1954 yılına kadar Kırşehir ili Mucur ilçesine kayıtlı iken 1954 yılında Kırşehir'in kaza yapılarak Nevşehir'e bağlanması sonucu köy hacıbektaş ilçesine kayıtlı olarak kalmıştır. Köy halkı kendini Nevşehirden çok Kırşehirli olarak görür ve böyle tanıtır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mikail köyü Bayat (Türkmen/Karacakurt aşireti) boyundan olup, Orta Anadolu insanlarının tüm özelliklerini, geleneklerini içine alan ve misafirperverliği ile anılan bir köydür. Okur yazar oranı ülkemiz ortalamasının çok üzerinde olup, özellikle kamu kurumlarında çok sayıda köy insanları mevcuttur. Köy nüfusunun yaklaşık 20 katı Ankara'dadır. Kırşehir, Nevşehir, Kayseri, Antalya başta olmak üzere, çeşitli şehirlerde de bu köyden insanlarımız yaşamaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nevşehir iline 56 km, Hacıbektaş ilçesine 10 km, Mucur'a 13 km , Kırşehir'e 32 km uzaklıktadır. Çeşitli medeniyetlere beşiklik yapmış olan köy Kapadokya üçgeni içerisindedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün iklimi yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve son yıllarda az yağışlıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 90
2000 122
1997 146

Kış aylarında nüfus yaklaşık 70, yaz aylarında 200 kişidir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Hayvancılık eskiden yapılırdı, fakat şimdi köyde yaşayanların kendine yetecek kadar büyükbaş hayvanı vardır. Koyun, at gibi hayvanlar beslenmemektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. İçme suyu şebekesi ve kanalizasyon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]