Yenice, Enez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yenice
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Enez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.062
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22700
İnternet sitesi: [2]

Yenice, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Rumlardan kalmadır ve o dönemdeki adı Mayıstro'dur. Şimdiki adının ise nereden geldiği bilinmemekte ancak yöre halkının Rumlardan alınan bu köyü yeniden yerleşim bölgesi olarak kabul ederek yeniden anlamında Yenice olarak isimlendirdiği rivayet edilmektedir. Türkler 1916 yılında Selanik Gevgeli ilçesi Bağdansa Köyünden 120 hane olarak gelerek Rumlardan kalan bu köye yerleşmişlerdir. Köyde, rumlardan kalma; evler, iki adet tarihi çeşme, 15 kuyu vardır. Doğu yönünde eski bir manastır kalıntısı bulunur. Yine bu kalıntının yanında Büyük İskender döneminden kalma 2 adet tarihi küçük taş köprü vardır. Aynı alan ulu çınar ağaçları arasında kalmıştır. Yine burada bulunan bir mağaranın zamanla sığınak olarak kullanıldığı bilinmektedir. Prof. Dr. Tayyip Gökbilgin "Edirne ve Paşa Livası" adlı eserinde köyün, II. Bayezid tarafından Edirne'de kurulan Külliye'ye vakfedildiğini belirtmektedir. Bazı Yunan kaynaklarında ise; 1914 yılında Rumların kaçarak bu köyü boşaltmalarından sonra, 1918 yılına kadar ve 1920-1922 arasında işgal yıllarında boş kaldığı belirtilmektedir. Ancak bu tez yörede yaşayan yaşlı kişilerce kabul edilmemektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 164 km, Enez ilçesine 6 km uzaklıktadır. Dünyanın kendini temizleyen tek körfezi olan Saros Körfezi'ne köyden ulaşım olup 8 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1060
2000 1062
1997 1046

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekilebilir tarım arazisi 18.000 dekar olup 12.000 dekarında sulama yapılmaktadır. Sulama 14 adet yer altı sulama kuyusuyla yapılmaktadır. Hayvancılıkla uğraşan halk için 4.000 dekar mera mevcuttur. Ayrıca köyde promosyon ürünleri yapan Medesan adlı bir firma uzun yıllar faaliyet göstermiştir. Şu anda faaliyetine devam etmemektedir. Günümüzde ise Tülümen Madencilik AŞ. kedi kumu imal ederek yurt dışına ihraç etmektedir. Ayrıca köyde kol saaati imal eden bir atölye olup yaklaşık 80 kişiye istihdam sağlamaktadır. Köy sahile 8 km uzaklıkta bulunmasına rağmen köyde geçimini balıkçılıkla sürdüren aile bulunmamakta, balıkçılık tüm köy halkınca hobi olarak yapılmaktadır.Ayrıca köyde yaşayan insanların büyük bölümü arıcılıkla uğraşır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köydeki mevcut ilköğretim okulu 2007 yılında yeniden inşa edilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi tamamlanmış olup 2007 yılı bitimi itibarı ile faaliyete geçecektir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi olduğu halde faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol ve Yenice Köyü-Saros Körfezi sahil yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köy İlköğretim okul bahçesinde spor kompleksi çalışmaları %50 oranında tamamlanmış olup 2010 yılında faaliyete geçecektir. Ayrıca çalışmaları devam eden baraj çalışmaları sürmekte olup, tamamlandığında bölgenin köy muhtarlığınca mesire alanına çevrileceği bilinmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]