Büyükevren, Enez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyükevren
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Enez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2014)[1]
 - Toplam 834
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu 22
Posta kodu 22750
İnternet sitesi:

Büyükevren, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir zamanlar halk arasında Yassıören olarak anılan, ancak ilk adı Evrenkebir olan Büyükevren in kuruluş tarihi hakkında net bilgi yoktur.Büyükevren in ilk kuruluş yeri Köyün batısındaki Taşlık Sırtı denilen yerdir.Köy sonra, Ören denilen yere daha sonra şimdiki yerine kurulmuştur.Köyün güneyindeki "Kıran Mezarlığı" orta çağda (Avrupa'da görülen veba salgını gibi olabilir)yaşanan toplu ölümlerden kaldığı sanılmaktadır.Mezarlık hala mevcuttur.Mezarlığın 250 m.güney batısında kazankayaları denilen yer (ki şu an köy çöplüğü olan)vardır.burada büyük boyutta birbirine paralel taşlar (bundan 40-50 yıl öncesine kadar)vardı.Rivayete göre ölüler burada yakılan ateşler üzerinde kaynatılan su ile defin işlemleri yapılarak mezarlığa gömülmüş. 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı(93 Harbi) öncesinde, köyün bulunduğu yerde 7-8 hane ikamet et­mekteymiş. Savaş nedeniyle göçmen olarak gelenler, köye 6 km uzaklıkta, deniz kenarında Demirci mevki denilen yere yerleşmek istemişler ve evlerini burada inşa etmişler. Ancak Büyükevrende yaşayanlar, ayrı bir köy kurulmasına karşı çıkınca, göçmenler Büyükevren'e gelip yerleşmişler köy halkının tamamına yakını 93 muhaciridir.Köy 1900-1922 arasında iki defa Yunan bir defa Bulgar işgaline maruz kalmıştır.Balkan Savaşında önce Yunanlar gelmiş sonra Yunanlar çeklip (batı trakya bulgaristana verilince)Bulgarlar gelmiş ikinci balkan savaşında bulgarlar yenilice çekilmişler.Kurtuluş savaşı zamanında bir defa daha yunan işgaline uğrayan köy Kasım 1922 de düşman işgalinden kurtulmuş. Büyükevren adı Cumhuriyet'ten sonra verilmiştir. www.buyukevrenkoyu.tr.gg

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri Trakya kültürüne dayanmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 155 km, Enez ilçesine 13 km uzaklıktadır.Büyükevren Köyü Edirne İli'nin Enez İlçesi'ne bağlı bir köy olup 40.720001 enlemi ve 26.08 boylamı koordinatlarında yer alır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Enez'in ticari hareketi en yoğun olan bu köyü, 1000 haneden oluşmakta nüfusu 3500 kişiyi bulmaktadır. Yazları sahildeki sitelerde nüfus 2500 kişiyi bulmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde süt ürünleri fabrikası bulunmaktadır. Köyün sahili de vardır. Altın kumu, çam ormanları ve doğal alanıyla görülmeye değerdir. Sahilde Mavigök,Tes-iş,Martı ve Mehtap gibi birçok siteler bulunmaktadır. Turizme açık değildir. Köyde en fazla çiftçilik ve hayvancılık son yıllarda da çeltikçilik,(pirinç)yapılır. Enez'in ticari hareketi en yoğun olan bu köyü, 250 haneden oluşmakta ve köy ilçeye 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Köyde herhangi bir tarihi eser bulunmamaktadır. Büyükevren'de taşıma merkezli ilköğretim okulu vardır. Çevresindeki 8 köyden 1. ve 2. kademeye öğrenciler taşınmaktadır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim köydeki "Büyükevren Aziz Yörük İlköğretim Okulu"nda yapılmaktadır. Büyükevren'de Taşıma merkezli İlköğretim Okulu vardır.Çevresindeki 8 köyden 1. ve 2. kademeye öğrenciler taşınmaktadır. Köyün tamamı okuma yazma bilmektedier.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi vardır.Köyde aile sağlık birimi vardır.Bir doktor ve bir hemşire ile hizmet vermektedir. . Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyde Diasa ve benze zincir marketlerde mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]