Kocaali, Enez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kocaali
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Enez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 285
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22700
İnternet sitesi: [2]

Kocaali, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kurulu olduğu yerde bir zamanlar Rumlar yaşıyordu. Bilinen en eski tarihi 500 yıllık olarak kayıtlarda yer almaktadır. Rum köyünün ismi "Ayazma" imiş. Hatta Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, köy bir zamanlar Gelibolu'ya kadar olan köylerin nahiyesiymiş. Eski yerleşim yerinden kalma 3 köprü, 1 çeşme, 5 kuyu bulunuyor. Kilise ise yıkılıp yok olmuş durumdadır. Hatta Cumhuriyetin anısına bir de yazılmış "Cumhuriyet Taşı" bulunmaktadır. Taşın yeri şu an, Cami Çeşmesi’nin yalağının ön taşıdır.

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra,Yugoslavya,Arnavutluk,Yunanistan,Bulgaristan gibi ülkelerde yaşayan Türkler, Türkiye'ye göç etmeye başladılar. Bizim köy halkımız da döndü dolaştı, bugünkü Kocaali topraklarına geldiler.Burası o zamanlar ormanlık ve çok sulak bir bölgeymiş. Hemen yerleşmeye karar vermişler. İlk zamanlarda köyde yel değirmenleri, üzüm bağları, cevizlik ve ayvalık varmış. Burası kısaca zengin bir bölgeymiş. Şimdi yerinde yeller esiyor. Hatta İstanbullu Arnavut Şerif Ağa, önceleri Suvat'ta sonra Kiremithane mevkiinde, köy halkıyla çalışarak eski kiremit yaparmış. Köy halkı Arnavut, Pomak, Gacal, Yörük, Kayalı olmak üzere 5 grup olarak yaşamını sürdürmektedir. Fakat bu ayrılık yok olmuş durumdadır. Kimse kimseye sen busun şusun diye ayrım yapmamaktadır. Herkes kardeşlik havası içinde, yaşamlarını sakin bir şekilde devam ettiriyor. köyün kurulu olduğu yerde ilk zamanlarda bir çiftlik varmış. Çiftliğin bulunduğu yer Değirmencik Deresi ile Aydere arasında kalıyor. Bugünkü Çiftlik Sırtı mevkisi olarak biliniyor. Çiftliğin de çok iyi niyetli bir çiftlik ağası varmış. Ağanın yanında çalışan ve çiftliği idare eden, Ali isminde uzun boylu bir bekçi varmış. Bu sebeple kendisine Kocaman Ali derlermiş. Çiftlik sahibi bekçiyi çok severmiş. Gel zaman git zaman,çiftlik sahibi bir gün bekçisini yanına çağırmış ve demiş ki, "Ali Bekçi, sana 1 saat zaman veriyorum. Al şu atı, 1 saat zaman içinde bu çiftliğin etrafında dolaşabildiğin yerleri sana vereceğim." Ali Bekçi hemen atına atlamış, öyle hızlı sürmüş ki atını, 1 saat sonunda at çatlamış ama dolaştığı yerler onun olmuş. Kendisi uzun boylu, çalışkan ve iyi birisiymiş. Herkes ona Kocaman Ali dermiş ve çok sevilirmiş. Kocaman Ali Kocaman Ali bir gün Kocaali şekline dönüşmüş ve köyün ismi de böylelikle Kocaali oluvermiş.

İşte köy bu Kocaali köyüdür. Komşu köy olan Çelebi Köyü de, bir zamanlar bizim köye bağlı küçük bir mahalle idi. 1950 yılından sonra kendi istekleriyle ayrılıp Keşan ilçesine bağlı bir köy oldu (1953).

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 141 km, Enez ilçesine 29 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 285
1997 275

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]