Karaincirli, Enez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaincirli
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Enez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2010)[1]
 - Toplam 608
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284-
İl plaka kodu
Posta kodu 22750
İnternet sitesi: [2]

Karaincirli, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı (93 Harbi) sonrasında Bulgaristan'ın Hasköy kazasından gelen göçmenlerce kurulduğu söylensede; köyde yaşayanları geçmişlerine dair sözlü tarih araştırmacılığı ile analiz ettiğimizde köyün aslında yörük olması hasebiyle bir bölümünün Osmanlı'nın uç bölgelerine iskan siyaseti ile Anadoludan göndermiş olduğu şahsiyetlerle karşılaşmaktayız. Tabii ki köy nüfusunda yıllarla beraber gelen muhacirlerle bir sirkülasyon olduğu pek tabiidir. Köyde, adını bu köye verdiği söylenen incir ağaçlarından birinin kapladığı alanda, bir tapınak veya kiliseye ait olduğu söylenen kalıntılar vardır. Ayrıca deniz sahilinde bir tarihi kale bulunmaktadır. 210 haneden oluşan köyde, Sait Başaran idaresinde yapılan yüzey araştırmasında, M.Ö. 5. yüzyıldan 18. yüzyıla kadarki zaman dilimini temsil eden keramik kap parçaları bulunmuştur. Yine M.Ö. 5. yüzyıl Kral Leonidas döneminden kalma demir sikkelere rastlanmıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi çok azdır. Karaincirli Köyü'nde gelenek ve görenek olarak tamamen türkmen gelenek ve görenekleri hakimdir. Yemekleri Konya yöresinin yemekleriyle büyük benzerlikler görülmektedir. Eski zamanda daha çok görülen cümbüşlü düğün ve eğlenceler, kına, nişan ve düğünler ve eskilerin tabiriyle "dare eğlenceleri" (özellikle kadın ve kızların söyledikleri manilerle neşelenen) meşhurdur. Bu durum şimdilerde yerini normal sade düğünlere yerini bırakmıştır. Daha çok 80'li ve 90'lı yıllarda soğuk kış gecelerinde bir evde toplanan birkaç komşu ve 3-5 kız, evde eğlence düzenlerler. Bunu haber alan köy delikanlıları "yavukluları"nın eğlencesini o evin pencerelerinden üşüyerek izlerlermiş. Ayrıca köy bey ve hanımlarının katkılarıyla yüzyıllardan beri süregelen 40 yasin (pilavlı), mevlid (pilavlı) ve geçmiş ataları için düzenledikleri köyün tamamı veya belli bölümünün davet edildiği yemekli mevlid-i şerif ve Kur'an ziyafetleri yapılagelmektedir. Bunun yanı sıra her kandil gecesinde veya aile efradından birinin ahirete irtihal ettiği gecede komşulara lokma ve bişi denilen ikramlar dağıtılarak gönüldaşlık sürdürülegelmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne İli'ne 147 km, Enez İlçesi'ne 23 km ve Keşan İlçesi'ne 42 km.uzaklıktadır. Köy Saros Körfezi kıyısına 3 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Edirne Karasal ikliminden ziyade güneyinde bulunan Gökçeada ve Bozcaada ılıman karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Yaz­la­rı sı­cak ve ılık, kış­la­rı ya­ğış­lı ve so­ğuk ge­çi­yor.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 591
2011 599
2010 608
2009 609
2008 616
2007 627
2000 713
1990 896
1985 971
1980 1.052
1975 1.002
1970 975
1965 953

Kaynak: TÜİK

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]