Vakıf, Enez

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vakıf
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Enez
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)
 - Toplam 335 [1]
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22700
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=243814

Vakıf, Edirne ilinin Enez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vakıf köyü, 93 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sırasında Bulgaristan topraklarında yaşayan türklerin oradaki zulüm ve baskıdan kaçarak şu anki topraklarına yerleşmişlerdir. Yerleşme sebebi ise o anki şartlar gereği baskıdan kaçma amacıyla deniz kıyısına 2 km içeri bir kuytuya yerleşmişlerdir. Buraya yerleşmelerinin diğer bir sebebi şu an hala akmakta olan bir çeşmenin bulunması. Fakat bu çeşme şu zamana akmasına karşın eskiye nazaran suyun tadında değişme olmuş ve acımıştır. Halk arasında bu çeşmeye acıçeşme denmektedir. Yerleşmelerine diğer bir etken sebep ise köyün yakınında, deniz kenarında bulunan tuz gölünün bulunmasıdır.Köy ismini, o zaman köyün şu anki yerinin birkişiye ait olduğu ve bu kişi vefat edince köy yerini ve tuz gölünü oraya yerleşen muhacirlere vakf etmiştir. Bu sebepten dolayı köyün adı vakıf köyü olmuştur. Köy yakın zamana kadar tuz gölünden faydalanıp geçimlerini buradan sağlamaktaymışlar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri, köyün balkan göçmeni yani muhacir olduğu için balkan devletlerinin gelenek ve göreneklerine benzemektedir. Fakat çağa ayak uyduran bir yapısı vardır. Bu sebeple eskiye nazaran geleneklerinde değişmeler olmuştur. En meşhur yemekleri arasında, genelde düğünlerde yapılan keşkektir. Keşkek, et ve kabuğu alınmış sarı buğdaydan yapılmaktadır. İçine lezzetini alması için kişiye özgü bağaratlarla süslenerek enfes bir tat elde edilir. Ayrıca satır et yemeği oldukça popülerdir. Et bir satır aracığı ile kıyılarak değişik şekillerde pişirilerek servis edilmekte olup, yolunuzun üzerindeki herhangi bir lokantada çok rahatlıla bulunabilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Edirne iline 155 enez ilçesine 25 km uzaklıktadır. köyün kurulu olduğu yerleşim yerinin denize uzaklığı 1 km'dir. Düz arazilere sahip almasıyla beraber en yüksek rakım 10 m'dir köyün yaklaşık 16 bin dönüm arazisi olup 8 bin tarım 8 bin mera ve orman arazisi vardır. 8 bin dönümlük tarım arazisinin yaklaşık 2 bin dönümü ova olup çeltik tarımı yapılmıştır. 2012 yılı itibarı ile zarar etirdiği gerekçesiyle ekime son verilmiştir. DSİ'nin 4 aktif su kuyusu olmakla birlikte 20'den fazla küçük su kuyusu bulunmaktadır. denize yakın yerlerde tatlı su damarları bulunmaması sebebiyle sulama olanaksız kılınmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Fakat özel konum sebebiyle deniz kıyısında olma ve egeye kıyısı bulunduğundan iklimi biraz daha ılımandır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 813
2000 574
1997 522

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi ilk yerleşim sırasında köye vakf edilen tuz gölünden yararlanmışlardır. Daha sonraları hayvancılık ve tarımla uğraşmışlardır. İlerleyen zamanlarda Köyhizmetleri ve DSİ köye Eğitim ve Dinlenme Kampları Kurmuşlardır köy halkı tarım ve hayvancılığın yanında sezonluk olarak yazları bu kamplarda çalışmışlar ekonomilerine katkıda bulunmuşlardır. İlerleyen zamanlarda bu kamplara kadrolu işçi sıfatıyla memur olarak çalışmaya başlamışlardır. 2002 yılından sonra bu kamplar özelleştirmek istenmiştir bu nedenle orada çalışan köy halkı başka memurluklara veya aynı işletme içerisinde edirne ili içerisinde değişik yerlerde çalışmaya başlamışlardır. Bu sebepten dolayı köyde göçler gerçekleşmiştir. Şu an köy halkının çoğunluğu bu tesislerden emekli olmuş ve köyün çoğunluğu emeklidir. Bu durum da köyün ekonomik refahını yükseltmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim yoktur son 7 yıl çevre köy olan mesafe olarak yaklaşık 10 km aşan Hasköy İlköğretim okuluna taşımalı eğitim olarak yapılmış olup 2 yıldır Büyükevren Aziz Yörük İlköğretim Okuluna gitmektedirler. Alt yapısı kanalizasyon sistemi köy içerisinde tamamlanmış arıtıma bağlanmıştır.Köy içme suyunu tek kuyudan yararlanarak içmektetir. Fakat yazları bazen kuyunun yapımı eski olduğundan yetmemektedir. Köy PTT hizmeti olarak Enezden yararlanmaktadır. Sağlık hizmeti olarak köyde 2007 yılına kadar bir sağlık ocağı ve bir ebe bulunmaktaydı. Fakat 2007 yılı içerisinde merkezi sistem olarak çevre köylerden Büyükevren köyüne sağlık ocağı kurulmuş sağlık hizmetini oradan yapmaktadır. Köyün yolları asfalttır ulaşım rahatlıkla yapılmaktadır. Elektirk ve telefon bağlantılrı vardır ve her geçen gün yenilenmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]