Yaylacılık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Norveç'te bir yayla.

Yaylacılık nispeten kısa mesafelerde insanların hayvanlarının beslenme ihtiyacı doğrultusunda mevsimsel hareketi, yaz aylarında tipik olarak yüksek mera ve kışın düşük vadilere göç ederler. Çobanlar, vadilerde genellikle kalıcı bir ev sahibidir. İnsanların gerek sürülerle seyahat, gerekse onlara bakmak için bu barınaklara ihtiyaçları vardır. Geleneksel veya sabit yaylacılık İskandinavya, Kafkasya, Çad, Fas, Fransa, İtalya, Lübnan, Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, İspanya, İran, Türkiye, Makedonya Cumhuriyeti, Hindistan, İsviçre, Gürcistan ve Lesoto'da yapılır. Ayrıca İskandinavya ve göçebe Sami halkı arasında da yaylacılık uygulanmaktadır.

Bu yaylacılığın sürüleri ve sürülerin süt ürünleri (süt, tereyağı, yoğurt ve peynir) çoğu zaman daha bu tür popülasyonlarının diyetin oluşturan pastoralist toplumlarda sık sık yüksek öneme sahip olmaktır.

"Yaylacılık" terimi zaman zaman göçebe pastoralism için kullanılır - insanlar ve daha uzun mesafelerde canlı hayvan göç ettirirler.[kaynak belirtilmeli]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]