Yanıktaş, Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yanıktaş
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Of
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 65
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0462
Posta kodu 61830

Yanıktaş, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kuruluşu fetih öncesine dayanır. Of'un tarihinde yeri olan Çapzadeler bu mahallede konuşludur. Trabzon'un fethinden sonra Of bölgesine birçok aile yerleşmiştir. Çapzadeler de bu köklü ailelerden biridir. Of merkezde otlakları bulunan aile zaman içerisinde göç kararı alarak bugün konuşlu oldukları Ços dağının eteklerine (Yukarı Yaranoz) yerleşmeye karar verirler. Bugünkü caminin 100 Metre kadar Güneyinde ikamet eden 6 hane Rum ile iyi geçinmelerine karşın aralarında çıkan anlaşmazlık sonucu Çapzadeler tarafından tüm değerli eşyaları kendilerine verilen Rumlar dağ köylerine göçer. Bu anlaşmazlık Aşağı Yaranoz Rumlarını'da ürkütmüş zaman içerisinde göçerek mahallesi terk etmelerine sebep olmuştur. Rumların Yerine gelen Müslüman Türk aileleri Yaranoz mahallesinin nüfusunun artmasını sağlamıştır. 100 yıl öncesine kadar pehlivanları olup güreş kuran köklü Çapzadeler bugün Çapoğlu ya da Çap namı ile anılmaktadır. Çapzadeler nüfuslu bir aile olup bölgede hatır sahibidir.

Mahallenin eski adı Manastır'dır. Bu isim mahallede eskiden var olan 6 hane Rum'un Of'tan gelen Çapzadeler tarafından yaylalara doğru sürülmesinden sonra onların bıraktıkları evlere ailenin Manastır demesinden kaynaklanır. İbadet yeri anlamında bir yapı söz konusu değildir. Ços dağının eteklerinde yer alan ve iki mahalle olan mahallesin en eskileri Çapzadelerdir.. Mahallenin merkezi Trabzon'un fethinden önce yerleşime açık iken, ikinci mahallesi (Sefaköy) 1770'li yıllarda iskana açılarak kurulmuştur. Kavakpınar'ın (Yaranoz) Yukarı Yaranoz bölümünü oluşturan Yanıktaş 1960'ta köy olmasına karşın, diğer mahallesinin 1994'te ayrılmasıyla küçülmüştür. Çapzadeler'in mahallede 500 yıla yakın geçmişi vardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 70, Of ilçesine 10 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 35
2000 65
1997 150

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi daha çok çay tarımına dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]