Tavşanlı, Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tavşanlı
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Of
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 317
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0462
Posta kodu 61830

Tavşanlı, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir. Aynı zamanda Mahmud Ustaosmanoğlu Efendi' nin de doğduğu mahalledir. Mahmud Efendi bu mahallede doğup hafızlığını bu mahallede yapmıştır. Köy Aşağı Tavşanlı ve Yukarı Tavşanlı olarak anılmaktadır. Mahallenin 2010 yılında kurulmuş olan Trabzon Of Tavşanlı Köyü Derneği adında bir derneği vardır. Derneğin mevcut başkanı Ali (Ahmet) Başak 'tır. Derneğin merkezi İstanbul Fatih'te Fatih Caddesindedir.

Tavşanlı Spor Kulübü (Tavşanlı FC)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tavşanlı Köyü'nün Tavşanlı Spor adında da bir futbol kulübü vardır.Bu futbol kulübü Profesyonel olmamak ile birlikte Of tarafından düzenlenen Of - Hayrat Köyler arası Turnuvalarına katılmaktadır.

Bu Spor Kulübünün Başkanlığını Ali (Ahmet) Başak yapmaktadır. Kulübünün Teknik Direktörü ise Metin Özer'dir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin asıl adı MİÇO'dur. Fakat halk dilinde Miçço, Mitso, Miçso şeklinde kullanılmaktadır. Şimdiki adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 64 km, Of ilçesine 12 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 317
1997 378

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köylülerin Geçim Kaynağı Çay yetiştiriciliğidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede, birisi Yukarı Tavşanlı'da diğeri Aşağı Tavşanlı'da olmak üzere iki adet kullanılan Çay evi vardır. Bir adette Yukarı Tavşanlı'da yapımı devam eden Çayevi bulunmaktadır. Mahallede iki adet Cami bulunmaktadır. Yukarı Tavşanlı mahallesinde 000 öğrenci kapasiteli bir Kız Kuran Kursu bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://www.oftavsanlikoyu.com/default.asp

http://www.facebook.com/nightmaref#!/tavsanlikoyu