Kıyıboyu, Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kıyıboyu
—  Mahalle  —
Trabzon
Trabzon
Ülke Türkiye Türkiye
İl Trabzon
İlçe Of
Coğrafi bölge Karadeniz
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 548
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0462
İl plaka kodu
Posta kodu 61830
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kıyıboyu, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adı mahallesin sahibinin soyadından gelir.Burada yaşayan ve yaşamaya devam eden Kolenoğlu ailesinden gelmektedir.Eski ismi kolenli yeni ismi kıyıboyu. Kolen kelimesinin anlamı türkçemizde bulunmamakla beraber KARAÇAY-MALKARCA dilinde:kolen: alacalı Adigece “kolen” kelimesi Karaçay-Malkarca “kolan” kelimesinden gelmektedir. “Kolan” sözünün eski Türkçede bulunduğunu şöyle ispat edebiliriz. Eski Çin kaynakları M.S. 4. yüzyılda Altay’da yaşayan Toba Türklerinin “Holan” adlı bir kabilesinden söz etmektedirler ve “Holan” adının alacalı. benekli anlamına geldiğini belirtmektedirler. (Bkz. W. Eberhard. Çin’in Şimal Komşuları.-Ankara, 1942: 66.s.)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri Osmanlı kültürüne dayanmaktadır. Yemekler bakımından ise öz Karadeniz yemekleri mevcuttur. Lahana vurma, ğuliya (lahana haşlama), lahana sarma, kabak malezi (fasulyeli veya süt ile yapılabilir), hamsi, patiska yemeği (fasulye kabuklarından yapılır), fasulye turşusu, bezirkenaşı (mısır ekmeğiyle suda turşu veya peynirle yapılır), çumur (mısır ekmeği ile peynir ve tereyağı kariştırılarak yapılır), kavut (kavrulmuş buğday unu, tereyağlı şeker şörbeti ile yapılır) öz Karadeniz yemekleri arasında sayılabilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

of ilçe belkediyesiyle sınırdır bir tarafında of belediyesi diyer tarafta ise kıyıcık belediyeleri arasında kalır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 548
1997 538

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdeğildir olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]