Sivrice, Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Sivrice
—  Köy  —
Trabzon in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Trabzon
İlçe Of
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 155
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 462
İl plaka kodu 61
Posta kodu 61830
İnternet sitesi: [2]

Sivrice, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi Of'un kuruluşuna dayanır. İlk yerlileri rumlardır. Daha sonra Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethetmesi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır. Köye ilk yerleşen müslümanlar Tosun sülalesidir. Bunları Meriç, Kalkan, Kalyon ve Korkut sülaleleri izlemiştir. Karadeniz'in en büyük hristiyan kilisesi bu köyde bulunmaktaydı. Fakat daha sonra köye tamamen müslümanların yerleşmesiyle birlikte cami yapılması için kilise yıkılıp taşları ile cami inşa edilmiştir. Yıkılan kilisenin yerine köyün ilk ve tek öğretim kurumu olan ve daha sonradan taşımalı eğitim sistemine geçilmesi ile terkedilmeye karar verilen Cengiz Topel İlkokulu yapılmıştır.köyde köylülere ait 200 yıllık tarihi bir konak bulunmaktaydı daha sonra köylüler tarafından 2004 yılında yıkılmıştır. Osmanlı kaynaklarında "Karye-i Kuruç" olarak geçen köyün adının yunanca kökenli "Kouros" kelimesinden geldiğine dair rivayet söz konusu olmakla birlikte zamanında bölgede yeralan en büyük Rum köylerinden biri olduğu gerçektir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün , en onemli yemegi, Dogu Karadeniz mutfagina da hakim olan kara lahana yemegidir. Bunun disinda fasulye kavurmasi (kavrulta), misir unuyla yapilan muhlama ve mısır ekmeği yine mısır unuyla yapılan haşil karalahana dolması bolgenin karakteristik mutfagini yansitan ana yemeklerdendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 72 km, Of ilçesine 15 km uzaklıktadır. Eski adı "Kuruç" olan Sivrice köyü, Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı olup, Of'un en yüksek dağı olan Duman Dağı eteklerine kurulmuş bir köydür.

Karadeniz bölgesine has yeşil bitki örtüsüne sahip,Hemen hemen her türlü bitkinin kolayca yetişdigi bir bölgede bulunur. Yazları serin ve yagmurlu kişları soğuk ve ara sıra yağmurlu geçmektedir.Karadeniz bölgesine has yagmur özelliği ilede dikkat çekmektedir. Köyün rakımı 1050 dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 95
2000 155
1997 237
1983 550

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarima dayalıdır. Köydeki insanların yıllardır başlıca geçim kaynaği çay bitkisidir. Ayrıca bazı aileler kivi ve fındık üretimide yapmaktadır. Bunlarla birlikte hemen hemen her ailenin kendine ait tarlasında mısır, fasülye, patates, domates, biber, kabak ve akla gelen hemen bütün gerekli sebzeler yeteri kadar yetiştirilmektedir. Köy insanı yazın çay mevsimi dahilinde köye gelerek yaklasık 4 ay çay toplama işi ile mesgul olurlar. Daha sonra ise genellikle büyük şehirlere göç ederler. Köy halkının büyük bir kısmı İstanbul ilinde ikamet etmektedir. Bu kişiler İstanbul ve benzeri büyük şehirlerde genellikle müteahhitlik, elektrik sistemleri ve dijital baski sistemleri dogalgaz ısı sistemleri gibi işlerle meşguldürler.

Çaycılık Çay bitkisi ilk ürününü mayıs ayinda verir. Yaklaşık 15 gün sürer ve 1 ay gibi bir aradan sonra 3 sürgün şeklinde toplanır. Çay sıcağa karşı dayanıksız oldugu için toplanır toplanmaz satılmalıdır. Daha sonra ambarlara götürülür; köyde bulunan 22 çay ambarı bu iş için hizmet vermektedir ve bunların yarısı devlet iştirakı olan Çaykur a aittir.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Süleyman MERİÇ
1999 - REŞAT MERİÇ
1994 - OSMAN MERİÇ
1989 - İSMAİL MERİÇ
1984 - AHMET MERİÇ

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

web sitesini ziyaret etmek için '''www.sivricekoyu.com'''

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]