Kavakpınar, Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kavakpınar
Ülke  Türkiye
İl Trabzon
İlçe Of
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi(Saitoğlu)
Rakım 300 m (900 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 357
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0462
Posta kodu 61830

Trabzon ilinin Of ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Yaranoz'dur. Kuruluşu Trabzon'un fethinden öncesine dayanır. Eskiden 4 mahallesi olan büyük bir köy olmasına karşın zaman içerisinde küçülmüştür. Yaklaşık 450 yıl önce Çapoğlu ailesinin Yukarı Yaranoz Rumlarını sürmesiyle ürken Aşağı Yaranoz Rumları mahalleden göçmüş bunların yerine Müslüman Türk aileleri gelmiştir. Saitoğlu ailesinin oldukça kalabalık olduğu mahallede, Çelik, Alçep, Şenocak, Pul, Kılıç, Türkyılmaz, Korkmaz aileleri de bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon iline 61, Of ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köy; Balaban Belde Yolu üzerindedir. Of'un en eski köylerindendir. Kavakpınar Köyü'nün kuzeyinde Serince (Zariyoz) ve Çukurova (Kofciya) köyleri, Kuzeydoğusunda Çukurova (Kofciya), Kuzeybatsında Yanıktaş, Doğusunda Baltacı Deresi, Güneyinde Yavan (Sugeldi) Köyü yer almaktadır.

Cumhuriyet Öncesi Yaranoz Köyü[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağı Yaranoz: Kavakpınar . Yukarı Yaranoz: Yanıktaş , Sefaköy . Yaranoz Merası: Yarlı.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. 4 mevsim de bol yağışlı olarak geçmektedir. Ağırlıklı yağışlar bahar aylarında görülmektedir. Zaman zaman şiddetli yağışlar sonucu ufak çapta afetler yaşanmıştır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 186
2000 357
1990 517
1985 693

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Halkımızın geçim kaynağı büyük oranda çay üretimine dayalıdır. Fasulye, mısır, fındık gibi tarım ürünleri çok az da olsa yetiştirilmektedir. Bunun yanında ticaretle uğraşarak, devlet memurluğu yaparak, geçimlerini sağlayan köylülerimiz vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

8 yıllık eğitimle beraber mahalledeki ilkokul kapatılıp taşımalı eğitimle komşu mahalledeki Serince ilköğretim okuluna yönlendirilmiştir.

Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Mahallenin sağlık ocağı, mahalleye ve tüm çevre köylere hizmet vermektedir. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]