Yalancıakrep

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yalancıakrep
Kaldari pseudoscorpion 01.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Chelicerata
Sınıf: Arachnida
Alt sınıf: Dromopoda
Takım: Pseudoscorpionida
Haeckel, 1866

Yalancıakrep (Pseudoscorpionida), Arachnida (örümceğimsiler) sınıfının Pseudoscorpionida (bazen Chelonethida) takımını oluşturan 1700 dolayında omurgasız türünün ortak adıdır.

Görünüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek akreplere benzemekle birlikte kuyrukları yoktur.Yaklaşık 1 mm'den başlayan uzunlukları hiçbirinde 8 mm'yi aşmaz. Uzantılarının ilk çiftinde (keliser) ipek bezi delikleri bulunur. Çene ayakları adıyla da tanınan ikinci çift (pedipalp) ise zehirli birer kıskaçla donanmıştır. Erkek dişiye kur yaparken karın bölümünden boynuzsu yapılar çıkarabilir.

Yayılışları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yalancıakrepler soğuk bölgeler dışında yeryüzünün hemen her yerine dağılmıştır. Çoğu ağaç kabuklarının ya da taşların altında yaşar, bazıları kitapların içinde ya da eski eşyaların arasında barınır. Ilıman bölgelerde ipek salgılarıyla oluşturdukları yuvalarda kış uykusuna yatarlar. Dişiler genellikle yumurtalarını üreme deliklerine asılı bir kesede taşır. Kitap yalancıakrebi (Chelifer cancroides) yaklaşık 4 mm uzunluğundadır. Evlerde ve kütüphanelerde rastlanan bu tür yalancıakrep kitapbitleri, halıböceklerinin larvaları, güveler ve tahtakurularıyla beslenirler.