Yüce Adalet Evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yüce Adalet Evi Binası

Yüce Adalet Evi (Farsça: بیت‌العدل اعظم‎‎) Bahai Dini'nin uluslararası idarî kurumu ve Mirza Hüseyin Ali'nin Ahit ve Misakı’nın bugünkü merkezidir. 1963 yılında kurulmuştur. Mirza Hüseyin Ali bu kurumun kurulmasını yasalar kitabı, Kitab-ı Akdes’te emretmiştir.

Yüce Adalet Evi dokuz üyeden oluşan bir kurumdur ve her beş senede bir, dünyadaki bütün Milli Bahai Ruhani Mahfillerin üyeleri tarafından seçilir. İnsanlığın selametine olumlu bir etki sağlaması, eğitim, barış ve küresel refahı ilerletmesi, insan onurunu ve dinin konumunu gözetmesi için Mirza Hüseyin Ali, Yüce Adalet Evi’ni ilahi yetki ile donatmıştır. Sürekli gelişen bir toplumun ihtiyaçlarına karşılık olarak Bahai öğretilerinin uygulanmasından sorumludur ve bu sebeple Din’in kutsal yazılarında açıkça ele alınmamış konularda yasama yetkisine sahiptir.

1963 yılında ilk kurulduğundan beri Yüce Adalet Evi refah içinde küresel bir medeniyetin inşa edilmesine katkıda bulunma kapasitesini geliştirmesi için dünya Bahai toplumunu kılavuzlamıştır. Yüce Adalet Evi’nin sunduğu bu ilahi kılavuzluk, Mirza Hüseyin Ali’nin dünya barışı vizyonunu hayata geçirmeyi öğrenirken Bahai toplumuna düşünce ve hareket birliği sağlamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]